Yüzde Hesaplama – Nasıl Yapılır?

başvuru yok
663 okundu

Yüzde Hesaplama

En basit şekilde yüzde hesaplama bir bütünü yüze bölmek demektir. Bu şekilde bütünün yüzde bir olarak değeri bulunur. Bu oran istenen yüzde değeri rakamı ile çarpılması halinde istenen değere ulaşılmış olur. Bunu bir örnek vererek açıklamak istendiğinde elimizde 600 tane armut bulunuyor ve bu armutların yüzde yirmisi kaçtır ve nasıl bulunur? İlk yapılacak olan işlem armutlar yüze bölünür ve bulunan rakam 20 sayısı ile çarpılır. Sonuç olarak da 120 rakamı elde edilmiş olur.

Yüzde hesaplama alanında yapılacak 4 hesaplama vardır. Bu hesaplama türlerinin ilki verilen bir sayının istenen yüzdelik dilimini bulmak. İkincisi, herhangi bir sayının başka herhangi bir sayının yüzde kaçı olduğunu bulmak. Üçüncüsü bir sayı yüzde kaç artar ise sonuç ne olur ve dördüncüsü ise bir sayısı yüzde kaç azalır ise sonuç ne olur şeklindedir.

Yüzde Hesaplama Makinesi TIKLA!

Yüzde Oranı Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir rakamın yüzdesini bulmak için iki aşamalı olarak işlem yapılır. Birinci aşamada sayı yüze bölünür. İkinci aşamada da verilen yüzde oranı ile sayı çarpılarak sonuç bulunur. Bir örnek ile bunu gösterelim.

Örnek: 100 sayısının %30’u kaçtır?

100/100= 1 bulunur.

1*30= 30 (bulduğumuz bölme sonucunu 30 ile çarpınca 100 sayısının yüzde 30’u kaç olur hesaplanmış olur)

Verilen Bir Sayının Yüzde Oranı Hesabı Nasıl Yapılır

Verilen bir bütünün yüzde oranını hesaplamak için yine iki aşamalı işlem yapılır. Birinci aşamada verilen bütün 100 rakamına bölünür. İkinci aşamada çıkan sonuç istenen yüzde değeri ile çarpılır. Bu işlemi örnek ile gösterelim.

Örnek: 1000 rakamının yüzde 10’u kaçtır?

İlk işlem 1000 rakamı 100’e bölünür.1000/100= 10 bulunur.

Bulunan 10 değeri istenen yüzde değeri olan 10 ile çarpılır. 10*10= 100 bulunur.

Bu şekilde 1000 rakamının yüzde 10 değeri 100 olarak bulunmuş olur.

Yüzde Hesaplama Makinesi TIKLA!

Yüzdelik Değerde Olan Sayının Ondalık Sayıya Çevrilmesi

Matematiksel olarak yapılan işlemlerde, işlemleri daha kolay olarak hesaplamak için yüzdelik değer ondalık sayıya çevrilir. Bunu yapmak için yüzdelik değerde verilen sayı değeri 100 sayısına bölünür. Yani %10 olarak verilen bir yüzde değeri ondalık değere çevirir iken 10/100= 0,1 sonucu ile yüzdelik değer ondalık değere çevrilmiş olur.

Yüzde Hesabı En Çok Nerelerde Kullanılır?

Yüzdelik hesaplama yöntemi matematikte çok kullanıldığı gibi günlük hayatta da önümüze çok gelmektedir. Bankalarda faiz hesabı için yüzdelik rakamlar çok kullanılır. Oran hesabı yapılır iken ve birçok matematik problemi çözer iken çok karşılaşılmaktadır. Bazı matematik problemlerinde oran ve orantı bir arada çok kullanılmaktadır. İstatistik hesabı için çok kullanılır. Tıbbi anlamda kullanımı bulunmaktadır. Bilimsel olarak araştırmacılar sıklık ile kullanır. Tarımda kullanımına rastlanır. Ticaret hayatında kullanılır. Sanayide de kullanımı vardır. Birçok alım satım da konuşulan değer için komisyon alınacak ya da verilecek ise yüzdeli oranlar kullanılır.

Birçok üretim alanında, yapılan birçok deneyde, yapılan bir çok imalat alanında, herhangi bir maddenin içeriğinde olan maddelerin miktarı için, kimyasal yapılan deneylerde maddelerin kullanım oranı için, mühendislik alanında, inşaat sektöründe ve bir çok alanda kullanılır. Daha net ifade etmek gerekir ise günlük yaşamda ve yapılan işler ile üretim alanında yüzdelik dilimlerin kullanımına çok rastlanır. Bu yüzden de yüzdelik hesabı matematik alanında en çok yapılan işle grubudur.

Yüzdeyi yazım ile anlatmak gerektiğinde % sembolü kullanılır. Yüzdelik dilim birçok anlamda da alınan ürünün ya da üretilen ürün için hesap yapmak adına çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Günlük Yüzdelik Kullanımına Örnekler

Finansal anlamda yüzdelik dilim çok kullanıldığını belirtmek gerekir. En basit örnek ile bunu açıklamak gerekir ise altın günlük anlamda yüzde kaç değişim yaşamış, borsa yüzde kaç yükselmiş ya da yüzde kaç azalmış gibi örnekler verilebilir.

Eğitim alanında yüzdelik hesaba örnek olarak, sınıfın yüzdelik başarısı, bir sınavda olan başarı oranı verilebilir.

Tüketimde örnek olarak, marketten alınan bir meyve suyu paketinin üzerinde yüzde olarak kaç oranında şeker, meyve kullanıldığı gibi bilgiler yer alır.

Bankalarda yüzdelik dilim en fazla kullanım alanına sahiptir. Kullanılacak bir ihtiyaç kredisinin faiz oranı, araç kredisi faiz oranı, konut kredisi faiz oranı ve kredi kartı alışveriş faiz oranı gibi çok fazla örnek vermek mümkün. Çekilen miktarın, kullanılan kredi türüne göre belirlenmiş olan faiz oranına göre yapılan işlem sonucu hesaplanır.

Kimyagerler yaptıkları deneylerde tamamen yüzde oranları kullanırlar. Yapacakları deneyde maddeler yüzdelik orandan hesap yapılarak çıkan sonuca göre ekleme yapılır.

İstatistikler tamamen yüzdelik dilimler ile hesaplanır. Belli bir ürün grubuna göre istenen şeyler gerekli yüzde değeri ile hesaplanarak sonuca ulaşılır.

Yapılan birçok matematiksel hesap gerektiren öğrenci sınavları ile bir çok genel yapılan sınavlarda sorulan sorularda mutlaka yüzde hesabı öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Mesela

öğrenci seçme sınavın öğrencilere sorulan problem sorularında havuz, yaş ve orantı problemlerinde yüzde hesabı yapılmadan sonuca ulaşmak mümkün değildir.

Emlak alım ve satımlarında özellik ile emlakçılık yapan kişiler sattıkları emlak konutunda alacakları komisyon miktarını emlak konutunun belirledikleri yüzde değeri ile belirlerler. Mesela bir konutun değerinin yüzde 3 oranında yapılan hesap ile komisyon alırlar. Yani emlak değeri 100 rakamına bölünür ve 3 ile çarpıldığı zaman elde edilen sonuç komisyon miktarıdır.

Daha birçok alanda yüzde kullanılmaktadır ve bu verilen örneklere eklemeler yapılabilir.

Yüzde Hesaplama Makinesi TIKLA!

Yüzde Probleminde Orantı Kullanımı

Verilen bir yüzde problemi çözümü için orantı yöntemi sıklık ile kullanılmaktadır. Bir yüzde probleminde yüzde oranını hesabını yapmak için ilk yapılacak işlem verilmiş olan sayının verilen bütün için de sahip olduğu değer hesaplanır. İkinci işlem olarak bütün olan rakama ait oran yani yüzde değeri hesaplanır.

Bir örnek vererek hesaplama yapıldığında;

300 rakamında 100 sayısı yüzde kaç olur?

İlk önce istenen 100 sayısı bütün olan 300 sayısına bölünür. 100/300= 0,33 değeri bulunur.

Bu bulunan değer, 100 ile çarpılır. 0,33*100= 33,33 değeri bulunur. Böylece iki aşamada bütünde yüzdelik dilim hesaplanmış olur.

Verilen Bir Rakamın Yüzdesini Orantı Kullanarak Bulma

100 sayısının yüzde 20 değeri kaçtır?

Bunu hesaplamak için orantı yöntemi kullanılır. Yüzdelik dilimler alt alta yazılır. Karşısına bütün ile sorulan değerler de alt alta yazıldıktan sonra içler ve dışlar çarpımı yapılarak eşitlenir.

100* x = 100*20 bu çarpım yapıldığı zaman,

100x = 2000 bulunur. İşleme devam edilir ve

x yani istenen değer x = 20 olarak bulunur.

Bir Rakamın Diğer Bir Rakama Olan Yüzdesinin Hesabı

Yüzde Hesaplama Makinesi TIKLA!

Bir rakamın diğer başka bir rakama olan yüzdesini hesaplamak için yapılacak işlem ilk önce orantı kurmak daha sonra içler dışlar çarpımı ve en sonda da buradan bilinmeyen yani istenen değer hesaplanır.

Örnek: 50 sayısı 200 sayısının yüzde kaçı eder?

Orantı kurulur ve içler dışılar çarpımı ile

200 * x= 100 * 50

x = 25 bulunur. Yani %25 çıkar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 16 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.