Yeni Kimlik Çıkarma 2018

başvuru yok
233 okundu

2020 yılına kadar yasal olarak, eski nüfus kağıtları nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik kartları ile değiştirilmesi gerekmektedir. Nasıl değiştirilir, geçerlilik süresi, nasıl randevu alınır, ne kadar sürede çıkıyor, ne kadar sürede teslim ediliyor, yeni kimlik kartlarının tasarımı, yeni kimlik kartlarının taşıdığı özellikler ve değiştirmek için neler gerekli hepsini yazının devamında bulabilirsiniz.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Olan Evraklar ve Yenileme Ücreti

Yeni kimlik kartı için 1 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf ve eski nüfus kağıdı gerekmektedir. Eski nüfus kağıdını kaybetmiş olan kişiler yeni kimlik kartı almak için ehliyet veya pasaport ile de alabilmektedir.

Yeni kimlik kartı almak için ödenecek olan tutar 18,5 tl’dir. Yeni doğan bebeklere kimlik kartı çıkartır iken hiç bir ücret ödenmez. Sadece doğum yapılmış olan hastaneden doğum belgesi yeterlidir.

Yeni Kimlik Kartı İçin Randevu

Yeni kimlik kartları nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Bunun için de yeni kimlik kartı alınacak olan nüfus müdürlüğünden randevu almak gerekmektedir. Bu randevu telefon ile alınabildiği gibi internet üzerinden de alınmaktadır. Yeni kimlik kartı randevusu için irtibat kurulabilecek olan telefon numarası 199’dur. Eğer ki internet erişimi kullanarak randevu alınmak isteniyor ise randevu alınabilecek olan web adresi randevu.nvi.gov.tr uzantılı adrestir.

Randevunun olduğu gün ve saatte nüfus müdürlüğüne giderken başvuru sahibinin yanında gerekli evrakların bulunması gerekir.

Yeni Kimlik Kartı Ne Kadar Sürede Çıkıyor

Randevu alınarak nüfus müdürlüğüne gidilerek yapılan yeni kimlik kartı başvurusu yapıldıktan sonra yeni kimlik kartı hemen alınmaz. Eğer eski kimlik kartı kişinin elinde ise yeni kimlik kartı gelene kadar eski kart geçerlidir. Eğer kişinin eski kimlik kartı kayıp ya da zayi ise o zaman kişiye nüfus müdürlüğü tarafından geçici kimlik kartı verilir.

Nüfus müdürlüğü tarafından yeni kimlik kartı başvurusu esnasında verilen geçici kimlik kartı yeni kimlik kartı kişinin eline geçene kadar resmi olarak geçerli olan kimlik kartıdır. Başvuru yapılan yeni kimlik kartı, başvuru sahibinin, başvuru esnasında vermiş olduğu adrese gönderilir. Gönderilen yeni kimlik kartlarının gönderim işlemi PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Ortalama olarak posta gönderimi esnasında her hangi bir gecikme yaşanmaz ise başvuru sahibinin eline geçmesi 1 hafta kadar sürmektedir. Yaşanan bir posta gecikmesi bu sürenin en fazla iki haftaya çıkmasına sebep olacaktır.

Yeni Kimlik Kartları Ne Şekildedir

Eski kimlik kartlarının değiştirilerek verilen yeni kimlik kartları çipli olarak tasarlanmış ve boyut olarak kredi kartı boyutlarında bulunmaktadır. Yeni kimlik kartları tek renktir. Eski kimlik kartlarında olduğu gibi erkeklere ayrı renk, bayanlara ayrı renk uygulaması kalkmıştır. Yeni tasarlanan kimlik kartlarında kullanılan renk açık turkuaz renk kullanılmıştır.

Yeni çipli olarak tasarlanmış olan kimlik kartları alındığı tarih itibari ile 10 yıl süreyle geçerlidir. 10 yıl sonra değiştirilmesi zorunludur. Çünkü 10 yıl süre geçtikten sonra yeni kimlik kartı geçerliliğini kaybeder. 10 yıl dolduktan sonra kesinlik ile resmi işlemlerde kullanılmaz.

Yeni kimlik kartları taklit edilememe özelliğine sahip bulunmaktadır. Üzerinde herhangi bir tahribat olduğu takdirde sahip olduğu özellik sayesinde kime ait olduğu tespit edilmektedir. Geçerli olduğu 10 yıllık süre için gereken dayanıklılığa sahiptir. Ona göre gerekli malzeme kullanılmıştır. Ölçüleri itibari ile rahat taşınmaktadır. Yeni kimlik kartları içerisinde bulunan elektronik veriler korumalı bir biçimde saklanmaktadır. Koruma için PIN ve PUK koruması kullanılır. Avrupa standartlarına uygun bir şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
İlan Tarihi: 8 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (21 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.