TEFECİDEN PARA ALMAK DOĞRU MU?

2 başvuru
779 okundu

Kredi notlarının düşük olması nedeniyle, bankalardan kredi kullanamayan insanlar, para bulabilmek için değişik alternatifler üretmeye başladılar. Bunlardan biri de tefecilik. Peki, tefeciden para almak doğru mu? Borcun ödeneme durumunda nelerle karşılaşılabilir?

Tefecilik, piyasada ki faiz oranının çok üstünden borç para veren kişi veya kuruluşlardır. Öncelikle tefecilik kanunlarımıza göre yasaktır. Ama çaresiz insanlar, son çare olarak tefecilerin kapılarını çalmakta ve borç aldıkları paranın kat kat fazlasını vermeyi kabul edip sözleşme imzalamaktadırlar. Tefeci, borç para vermeden önce, karşı tarafın mal varlığını araştırıyor. Eğer ki kendisine başvuran kişi de bir güven hissetmez ise zaten para vermiyor. Para verip de alamadıklarını ise, verdiği para kanunlara aykırı olduğu için mahkemeye de veremiyor ve işi orman kanunları ile mafya ile çözmeye çalışıyorlar. Tefeciliğin yasal olmadığını bilen tefeciler, işin yasal kılıfını da uydurmuşlar.

Bir örnek ile anlatmaya çalışalım. Diyelim ki 5.000 TL borcumuz var ve bir tefeciye başvurduk. Tefeci, kredi karından 12 taksit seçeneği ile 6.000 TL para çekiyor ve sana 5.000 TL veriyor. Bazen de komisyon kesiliyor ayağıyla 40-50 TL daha kesip kalanı sana veriyor. Ne oldu? Bir yılda 5.000 TL için 1.000 TL faiz aldın. Belki soracaksınız şimdi. İyi de bu adamlar post cihazından geçirtip 6.000 TL’lik işlem yaptılar. MaliyeyeKDV ödemek zorundalar. Bunun karı nerede kaldı diye sorabilirsiniz. Onun da çaresini bulmuşlar. Maliyenin KDV oranı sıfır olan cep telefon kontörü, pırlanta gibi ürünlerden KDV kesilmiyor.

Tefeci 6.000 TL’lik kontör veya kuyumcudan pırlanta adı altında çekim yapıyor ve böylece KDV ödemekten kurtuluyor. Aynı şekilde tefecilik yapan kuyumcularda aynı yöntemi kullanıyorlar. Gelelim asıl sorumuza. Tefeciden para almak doğru mu? Bir noktayı iyi anlamamız lazım. Tefeci, eğer ki sizin kredi kartınız yok veya tefeciden istemiş olduğunuz rakam, kredi kart limitinizden yüksek ise sizden vereceği paraya karşılık bir ipotek istemektedir. Eğer ki, tefeciye verebileceğiniz bir ipoteğiniz yoksa zaten size para vermiyor. İpotek verebileceğiniz taşınır veya taşınmaz malınız varsa niye tefeciye gidesiniz ki? Kredi notunuz düşük de olsa, banklara sağlam ipotek gösterdiğiniz zaman bankalar size kredi veriyor zaten. Diyelim ki malınız var ve tefeci size para vermeye razı oldu.

Tefeci size vereceği paraya karşılık, o gün ki piyasa da ki faiz kurunun çok üstünde bir faiz ile para vermeye yanaşıyor. Oysa bankaların sizden alacağı faiz oranı daha caziptir. O yüzden tefecilerden para almak doğru değildir. Tefeciden kredi kartına karşılık, yüksek oranlı para alacağınıza, gidin bir cep telefon bayisine veya hemen para edecek bir elektronik mağazasına ve oradan birkaç parça eşya alın ve kredi kartınıza 12 taksite böldürün. Almış olduğunuz elektronik cihazı uygun bir fiyata satın ve bir nebze de olsa nakit ihtiyacınız karşılamış olursunuz.

Ne yaparsanız yapın, yapacağınız işlem tefeciden daha karlı olacaktır. Tefecilere ödenmeyen borçlar sonrası da sizi büyük sıkıntıların beklediğini de unutmayın. Oysa bankalara olan borcunuzu ödeyemediğiniz zaman en azından hapis cezası yersiniz. Öbür türlü canınızdan olmakta var ama değil mi? Bu, sadece bizim naçizane fikrimizdir. Katılırsınız katılmazsınız? Ama hiç kimsenin tefecilerden para alamsı taraftarı değiliz.

Tefeciden para almak doğru mu? Sorusuna biz fikirlerimizi söyledik ve biz üzerimize düşeni yaptık. Son olarak kanun önünde tefeci ve tefeciden para alanda suçludur. Allah kimseyi o fırsat düşkünlerinin eline düşürmesin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 24 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

TEFECİDEN PARA ALMAK DOĞRU MU? (2 Başvuru)