Sigorta Nedir? Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

başvuru yok
183 okundu

Sigorta; kişilerin güvenliği için belli bir miktar ayırdığı anlaşma türüdür. Yaşanabilecek risklere karşı teminat niteliği taşır.

Sigorta Çeşitleri

Özel sağlık sigortası

Bu sigorta için ayırdığımız bütçe hastalık veya kaza durumlarında kişiler için gereklilik arz eder. Özel sağlık sigortası herhangi bir rahatsızlık durumunda kişilere tedavi olma imkânı sunar. Genel Sağlık Sigortası örnek verilebilir. Genel sağlık sigortası ülke vatandaşlarının sağlık hizmetleri tarafından tedavi görebilme olanağı sağlar.

Zorunlu Trafik Sigortası

Bu sigorta türünün motorlu araçlara yapılması zorunludur. Bu sigorta herhangi bir kaza durumunda kişilere teminat sağlar.

Kasko Sigortası

Bu sigorta türü sadece kaza durumunda değil hırsızlık, yanma gibi tehditlere karşı bir sigorta türüdür. Sadece araç için güvence sağlamaz. Bir kaza durumunda kişilerin yaralanması sonucu hastane masraflarının karşılanmasını sağlar.

Konut Sigortası

Bu sigorta türünü ev sahibi haricinde kiracılarda yaptırabilir. Kiracıların yaptırması durumunda ev içindeki eşyalar için söz konusu olur. Ev sahipleri için yangın, sel baskını gibi durumlarda güvence sağlar.

Zorunlu Deprem Sigortası

Doğal afet sonucu meydana gelen deprem durumunda oluşan hasarları karşılamak için yaptırılan sigorta türüdür.

Seyahat Sigortası

Vize sigortası olarak bilinen sigorta türüdür. Herhangi bir seyahat sırasında meydana gelebilecek kaza, eşya kaybı gibi durumlarda söz konusudur. Sağlık hizmetlerini kapsayan bir sigorta değildir.

Yıllık Hayat Sigortası

Sigortayı yaptıran kişinin yaşam kaybı sonucunda ailesini maddi anlamda güvence altına almasıdır. Bir yıllık süreyi kapsar ve kişiye bağlı olarak gelecek yıllar içinde yenilenebilen sigorta türüdür.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Kişilerin çalışma hayatlarının ardından gelecek için güvence sağlar. Emeklilik durumunda elde edilen birikimin tamamı veya bir kısmının ödenmesi söz konusu olacaktır. Bu sisteme ne kadar erken dâhil olunursa kişiye o kadar avantaj sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 30 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.