Senetle Gram Altın ve Bilezik Satan Kuyumcular

başvuru yok
163 okundu

Enflasyon oranlarının yükselmesi ve altın fiyatlarının artması ile tüketiciler altın almak için alternatif yollar keşfetmeye başladılar. Düğün sezonlarında olduğumuz şu zamanlarda senetle altın almak bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Sahibinden.com‘ da senetle ya da taksitle altın satışı yapacağını duyuran pek çok kuyumcu bulunuyor. Bu altınları yatırım amaçlı kullanabileceğiniz gibi acil finansmana ihtiyacınız olduğu durumlarda bozdurabilirsiniz. Bu yöntem banka kredisi alamayanların da sıklıkla başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Bu içeriğimizde senetle altın ya da bilezik alabileceğiniz kuyumcuların adreslerini paylaşacağız.

Senetle Altın Satışı Nasıl Yapılır?

Senetle altın satışı son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Maddi anlamda sıkıntı yaşayan, bankadan sicili bozuk ya da kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyenler, yatırım yapmak isteyenler çözümü senetle altın satışı yapan kuyumcularda bulmuşlardır. Bu kuyumcular altın satışını nakit olarak değil, senet karşılığı taksit ile yapmaktadır. İmzalamış olduğunuz senetler, her taksit ödemesi sonrası tarafınıza tek tek verilecektir. Borç bitiminde ise, hesabınız kapatılacaktır. Bu yöntemle aldığınız altınları hemen bozdurarak ihtiyaç duyduğunuz finansmanı elde edebileceksiniz. Bu yöntemin tercih edilmesinin nedenleri arasında kredi kart limitlerinin düşük olması da sayılabilir. Gelir durumuna dikkat edilerek kredi kartı limiti belirlendiği için gerekli olan tutarda kredi kartınızda limit olmayabilir. Bu sebeple senetle altın alma yoluna başvurulmaktadır.

Tabi bu yöntem kullanılırken kuyumcular borcunuza ek olarak sizden komisyon talep edecektir. Bu durum bankalardan kredi çektikten sonra anaparaya eklenen faize benzetilebilir. Genel olarak bu komisyon oranı %10 ile %20 arasında olmaktadır. Örneğin 10 bin TL değerinde altın aldıysanız %10 komisyon ile 11 bin TL geri ödeme yaparsınız. Tabi bu noktada dikkat edilmesi gereken komisyon oranları olacaktır. Sizden çok yüksek meblağlarda komisyon ücreti talep eden kuyumcular genelde iyi niyetli olarak çalışmazlar. Senetle altın satışının durumu toptancılar tarafından belirlenir. Kredi notunuzu sorgulamak ister misiniz?

Senetle altın satışı

Nerelerden Senetle Altın Alabilirim?

Hemen hemen her kuyumcu senetle altın satışı yapmaktadır. İlk olarak mahallenizde bulunan kuyumcular ile görüşerek komisyon oranları hakkında bilgi alın. Nasıl bankalarda ödeme planı hazırlanıyorsa, yine bu şekilde bir plan hazırlayın. Borcunuzun vadesinin ne kadar olacağını da kuyumcu ile görüşün. Tabi internet üzerinde de bu şekilde ulaşabileceğiniz pek çok kuyumcu bulunmaktadır. İstanbul, Ankara gibi illerde bu kuyumculara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul kuyumcular çarşısında taksitle altın satan pek çok kuyumcu vardır. Aziz Mahmut Hüdayi Mah, Hakimiyeti Milliye Caddesi, No:28, 34672 Üsküdar İstanbul adresinde bulunan kuyumcular çarşısını ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Pasajı’ nda Anafartalar Mah, Anafartalar Caddesi Numara: 46 A, 06050 Altındağ Ankara adresinden de yine Ankara’ da bulunan kuyumculara ulaşabilir ve buralardan senetle altın alabilirsiniz.

Ayrıca facebook üzerinde senetle altın vereceğini ilan edilen şahıslar da bulunmaktadır. 48 ay taksit ile 50 bin TL tutarında altın verilmektedir. Bu sayfada senetle kredi de verilmektedir. Senetle altın verenler grubuna üye olarak buralardan da senetle altın talebinde bulunabilirsiniz.  Tabi burada iletişim kuracağınız şahısların güvenilirliği bir şekilde teyit etmeniz, daha evvel bu şekilde altın almış olan kişiler ile de iletişim kurmanız gerekiyor. Tefeci tarzında olan ve sizden yüksek komisyon isteyen kişilerden uzak durunuz ve hiçbir kişisel bilginizi sayfada paylaşmayınız. Hesap bilgilerinizi de herkesle paylaşmaktan imtina ediniz. Senetle;

 • Gram altın
 • Çeyrek altın
 • Tam Altın
 • 2,5′ lu altın
 • Beşi bir yerde (Beşli altın)
 • Adana Burması Bilezik
 • Trabzon hasır örgüsü bilezik ya da takı seti
 • Kelepçe türü bilezikler
 • Hediyelik bilezikler
 • El işçiliği gerektiren setler ve bilezikler
 • İşçilik maliyeti olmayan daha uygun fiyatlı takılar
 • Alyans
 • Takı seti
 • Küpe
 • Külçe altın alınabilir.

Aslına bakılırsa senetle altın alımlarına en çok doğu anadolu bölgesinde rastlanılmaktadır. Bu bölgelerde süre gelen gelenekler arasında kilo ile altın takma muhabbeti vardır hepimiz biliriz. İşte düğün yapacaklar kuyumcudan altınlarını seçtikten sonra ödeme için senet yolunu tercih edebilirler. Mardin, Urfa, Hakkari gibi illerde bu uygulamaların çok sık yapıldığı görülmektedir. Antalya, İzmir, Bursa, Konya gibi illerde de faktoring hizmeti veren pek çok firmanın senetle altın uygulaması olduğu görülmektedir.

Nerelerden senetle altın alabilirim?

Taksitle Gram Altın ya da Bilezik Alma

Senet karşılığı elden alınarak taksitlendirilen gram altın ya da bilezik alımlarının ne kadar mantıklı olduğu tartışılır. Denize düşen yılana sarılır hesabı son çareyi bu yöntemde bulan insanlar, aslında kısa sürede ellerine geçen finansman sayesinde sevinirken, uzun vadede zarar ettiklerinin farkında değildir. Altın yatırımcıları genel olarak altının düşük olduğu tarihleri kollarlar ve fiyat düşer düşmez alım yaparlar. Ancak bu durumda bir aciliyet söz konusu olduğu için altın fiyatları göz ardı edilir. Fiyatlandırma gram altının o anki mevcut durumu üzerinden yapılır. Anlaşma sağlayıp senetleri aldıktan sonra, altın fiyatları yüksek oranlarda düşebilir. Ancak bu durumda herhangi bir hak talebinde bulunmanız söz konusu değildir. Çünkü anlaşma yaptığınız tarih esas alınacaktır. Kuyumcudan altın alabileceğiniz gibi, alınan altın gramı kaç TL ediyorsa o kadar nakit finansman da alabilirsiniz. Eklenen komisyon bedeli ve verilen vade süresince düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Senet hukuki yaptırımları olan bir belgedir. Kısa süre içinde içinde bulunduğunuz olumsuz durumlardan kurtulmak adına başınıza daha büyük işler almayın.

Örneğin kuyumcudan 10 adet çeyrek alacaksınız ve çeyrek altının bu günkü değeri 380 TL olsun. Aslında totalde ödemeniz gereken tutar 3800 TL’ dir. Ancak kuyumcunun %15 oranında bir komisyon eklediğini düşünürsek;

3800 * %15 = 570 TL

3800 + 570 =  4 bin 375 TL geri ödeme yapacaksınız.

Ya da 5 adet 20 gram’ dan toplam 100 gram bilezik aldınız. Kuyumcu ile %20 komisyon oranında anlaşma sağladığınız. Gram altın da o anki durumda 230 TL olmuş olsun.

100* 230 = 23.000 TL.

23.000 * %20 = 4.600 TL

Yani toplamda kuyumcuya geri ödeme yapacağınız tutar 27 bin 600 TL oluyor.

Aslına bakılırsa bu yöntem banka kredilerinden bile daha çok zarar ettiriyor. Ancak acil durumlar için bozdurma cep telefonları gibi sıklıkla tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Senetle cep telefonu satan mağazalara ulaşmak için tıklayınız.

Senetle Altın Satışı Yasal Mı?

Senetle altın satışı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun bir uygulaması değildir. Bu manada yasal olarak kanunlarla desteklendiğini söylemek mümkün değildir. Ancak her türlü tefecilik uygulaması Türk Ceza Kanunu’ nun 241. maddesi ile yasaklanmıştır. Tefecilikte esas olan bir gelir elde etmek amacı ile ödünç para verilmesidir. Zaten eklenen komisyon oranlarından da işlemin yasal olmadığı kolayca anlaşılabilir. Tefecilik suçu işleyenlere TCK’ ya göre 2 yıldan 5 yıla kadar hapis uygulanır. Ayrıca 5 bin gün de adli para cezası verilmektedir. Serbest piyasa kuralları gereği kuyumcuların senetle altın satmaları kanunlara aykırı değildir. Çünkü bu şekilde altın veya kredi sunan pek çok faktoring şirket bulunmaktadır. Buradaki ayrıma dikkat edilmesi gerekmektedir. Kuyumcunun haksız kazanç elde etmek için çok fazla komisyon alması tefecilik suçu olarak kabul edilecektir.

Tabi senetle ya da taksitle altın almak için karşılıklı güven esastır. Vade miktarı anlaşma sağlayacağınız kuyumcu tarafından belirlenecektir. Bazı kuyumcular ise bu güvenilirliğin sağlanması amacı ile aldığınız altın tutarı kadar sizden teminat göstermenizi talep edebilecektir.

Senetle altın satışı yasal mı?

Kredi notunuz kötü ve hiçbir finansal kuruluştan kredi alamıyorsanız, acilen nakit ya da altın ihtiyacınız varsa kuyumcular ile anlaşarak senetle altın alabilirsiniz. Güvenilir olmayan, referans gösteremeyen, sizden yüksek oranlarda komisyon talebinde bulunan şahıslardan uzak durunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 16 Mart 2020
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.