Romanov Koyun Fiyatları Ne Kadar?

başvuru yok
989 okundu

Hemen hemen her iklime karşı büyük bir seviyede dayanıklılık gösteren ve ana vatanı Rusya ile Ukrayna olarak bilinen Romanov Koyunları (Ovis aries) tek seferde ortalama 5-6 adet yavru vermesi ile hayvancılık sektörünün en karlı hayvanları arasında yer almaktadır. Dünyanın en hızlı şekilde üreme düzenine sahip olan bu koyunlar, ilk kez Foçalı bir iş adamı tarafından Türkiye’ye getirilmiştir. Bu transfer işleminde bizzat Putin’in izni alınmıştır. Türkiye’de Romanov koyunu yetiştiriciliği konusunda birçok çiftçi ve girişimci yer almaktadır.

Ülkemize yoğun bir şekilde Romanov koyun ithalatı yapılmaktadır.  Rusya’dan gerçekleştirilen Romanov koyun ithalatına göre, şu sıralar Rusya ile yaşanan ekonomik gelişmeler ve aynı anda Ukrayna’daki mevcut düşük maliyet durumlarından dolayı, daha çok Ukrayna’dan alınması söz konusu. Ukrayna’dan Romanov Koyun satın almak fiyat ve zaman bakımından daha avantajlı bir konumda yer alıyor.

Romanov Koyunu nasıl getirilir sorusu da çok sık bir şekilde sorulmaktadır. Romanov Koyunu satışı işlerinde, Ukrayna’da yer alan ve koyun üretimi konusunda hizmet veren oldukça büyük çiftlikler bulunmaktadır. Bu alanda gerekli olan nakliye ve gümrük fiyatları ve işleyişleri de mutlaka öğrenilmelidir. Gerekli olan diğer prosedürler ise Tarım bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı onayını gösteren belgelerdir.

Çok sık bir şekilde sorulan diğer konu da Romanov koyun fiyatları olarak bilinmektedir.  Hem gümrük vergisi hem de nakliye fiyatları da bu konunun içerisine dahildir.  Koyun alımı konusunda fiyatların oldukça yükselmesine sebep olan gümrük vergisi ile nakliye ücreti olmaktadır. Alım yapılan koyun adeti sayısı ne kadar fazla olursa, maliyet de o seviyede düşecektir. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; 100 adet alınacak koyun karşılığı toplam 35.000 $ ödenirken, üzerine yaklaşık 46.000 $ daha masraf ücreti eklenecek ve toplamda 81.000 $ a gelmiş olacaktır.

Ukrayna Romanov fiyatları genel olarak mevsimsel şekilde değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte, diğer ülkeler ve Türkiye arasında kıyaslama yapıldığı zaman oldukça uygun rakamlara gelebildiğini anlamak da mümkün. Ukrayna Romanov koyun fiyatları yaklaşık 210 ile 280 dolar aralığında değişiklik göstermektedir.

Türkiye içerisinde Romanov fiyatları için, kuzu haliyle alınması istenirse fiyatlar ortalama 800 ile 1000 TL aralığında değişirken, yetişkin olan yani 1 ile 1,5 yaşında bulunan koyunların fiyatları ortalama 2.500 ile 3.000 TL aralığında yer almaktadır. Türkiye ile Ukrayna arasında bulunan fiyat farkındaki uçurum elbette dikkat çekmektedir. Direkt sahibinden Romanov koyun almak isteyenler için de kuzu fiyatı 1500 TL olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte kuzunun bakımı daha zordur ve ölüm oranları koyuna göre daha yüksektir.

Erkek ve dişi Romanov koyunları arasında da fiyat farkı bulunmaktadır. Erkek koyunlar ortalama 56 ile 80 kg arasında değişirken, dişi koyunlar ortalama 48 kilodur. Bu nedenle erkek koyunlar dişi koyunlara göre ortalama 100 $ daha fazla. Bir nakliye ile ortalama 200-300 koyun taşınabilmektedir. Bu da toplamda 12 bin doları bulmaktadır. Nakliyenin etkisi nedeniyle bazı girişimciler kendi tırları ile taşımaya başlamıştır. Bu da her girişimci açısından yaklaşık 5-6 bin dolarlık bir kar elde edilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 5 Eylül 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.