Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Çekilebilir

başvuru yok
216 okundu

Bankalar tarafından verilen krediler her ne kadar nakit ihtiyaçların giderilmesinde öncelik olsa da bankaların müşterilerine kredi vermeleri için belli başlı şartları vardır. Son 3 ayda kredi ve vade ödemelerinin düzenli şekilde olması ve en az son 6 ayda sigortalı çalışıyor olmak gerekmektedir. Gerek kredi notunun yüksek olması gerekse herhangi bir yasal takipte olmama aranan diğer şartlar arasında yer almaktadır.

Özellikle düzene bir gelirin olması da bankaların en fazla isteyecekleri durum olmaktadır. Bankaların düzenli geliri olan bireylere maaşlarının belirli bir katı kadar kredi imkânı sağlamaktadır. Peki, bu durumlarda maaşın kaç katı kadar kredi kullanılabilir gibi merak edilen durumlarda olmaktadır. Bu durum bankadan bankaya çekilen tutar ile birlikte değişmekte birlikte 22 katı ile 40 katı arasında değişmektedir.

Asker ücret alan bir müşteri maaşının en fazla 22 katı kredi kullanabilirken aylık geliri 30000 TL olan bir kişi maaşının 25 katı ve daha fazlasını kredi kullanabilecektir. Maaşa verilen kredi imkânı maaşın gelir seviyesine ve krediyi kullanma vade sayısına bağlı olmaktadır.

Emekliler Maaşlarının Kaç Katı Kredi Kullanabilirler

Emeklilerin gelir seviyelerinin düşmesi üzerine bankalar tarafından çok fazla kredi imkânı sağlanmamaktadır. Genel itibari ile emekli maaşlarının en fazla 20000 TL olduğu varsayılırsa eğer vade ödemesi en fazla 1000 TL şeklinde olacaktır ve en fazla 30000 TL kredi imkânı kullanabileceklerdir. Yani maaşlarının 15-20 katı kadar kredi kullanma imkânları bulunmaktadırlar.

Bankalara gösterilen kefil ya da ipotek durumunda ise maaşın kaç katı kredi çekilebilir sorusunun cevabı da değişmektedir. Çünkü ek gelir ve kefil gibi durumlardan maaşın 45 katına kadar kredi imkânı sağlanmaktadır. Her bankadan bankaya durum değişiklik göstermektedir.

En Uygun Faiz Oranı İle Kredi Veren Bankalar

Maaşın belirli katlarında uygun faiz oranı ile kredi veren bankalar şu şekilde olmaktadır.

Ziraat bankası

Faiz oranı yüzde 1,37 şeklinde olmakta ve 48 ay vade ödemeli ihtiyaç kredisi imkânı sağlamaktadır.

Vakıf Bank

Yüzde 1,40 faiz oranı ile maaşın 45 katına kadar kredi imkânı sağlamaktadır.

Garanti Bankası

Yüzde 1,39 faiz oranı ile 48 ay vadeli maaşın 40 katına kadar kredi vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 9 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.