Kredi Puanım Kaç?

1 başvuru
803 okundu

Kredi puanınızı öğrenmek için birçok alternatif bulunuyor. Bunlardan en sık başvurulanı ise Findesk. Findeks kredi kayıt bürosuna ait bir markadır. Kredi puanınızı öğrenmek için buraya belirlenen ücreti ödeyebilirsiniz. Öncelikle siteye üye olmanız gerekir ve üyeliğinizi tamamladıktan sonra istediğiniz zaman kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak ise bankalardan kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi puanınızı sorgulamanız için birçok banka hizmet veriyor. İki farklı yöntemle bankalardan kredi puanınızı talep edebilirsiniz. İlk olarak çalıştığınız bankanın şubesine giderek kredi notunuzu öğrenmeyi rica edebilir veya kredi çekerken bunu öğrenebilirsiniz. İkinci olarak ise eğer şubeye gitmek istemiyorsanız teknolojiden faydalanarak belirli bir ücret ödeme yoluyla bankaların mobil bankacılık hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Kredi Puanımı Etkileyen Faktörler Neler?

Kredi notunuzu etkileyen birkaç faktör bulunuyor. Bunlardan ilki kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinizdir. Kredi notunuzun %30’unu ödeme alışkanlığınız oluşturur. Aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun bankalar ödeme alışkanlığınız iyi olmadığı için kredi talebinizi olumsuz olarak yanıtlayabilir. Ödemeleri ne kadar geciktirdiğiniz önemlidir çünkü gecikme yaşanan her gün kredi notunuzu daha fazla etkiler.

30 günlük bir gecikme yaptıysanız yani borcunuzun ikinci taksidi de geldiyse kredi notunuz çok daha zarar görür. Gecikmeler kredi notunuzun direk olarak düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle son ödeme tarihini geçirmeden ödemelerinizi yapmanız gerekir. İkinci husus ise bankalara olan borç miktarınızdır ve bu da kredi notunuzun %25’ini oluşturur.

Yani bankalara zaten borcunuz bulunuyorsa yeni bir kredi talebinizde bankalar gelirinizin yeni bir borcu ödemeye yetip yetmeyeceğine bakarlar. Bankaya olan borcunuz arttıkça kredi notunuz da düşer. Ayrıca kullandığınız kredi kartının limiti de bu noktada önemlidir.

Örneğin 500 TL’lik limiti olan bir kredi kartınızdan ne kadar harcama yaparsanız yani limitinize ne kadar yaklaşırsanız kredi notunuz da o kadar düşer. Limitiniz yükselince kredi notunuz da yükselmeye başlar. Yeni bir kredi almanız ise kredi notunuzu %20 etkiler. Yeni bir kredi aldığınızda yeni bir risk almış olursunuz ve bu da kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapan bir kişinin kredi notu hiç kullanmayan birinden daha yüksek olabilir. Bu da kredi kullanım yoğunluğunuzun kredi notunuzu %15 etkilemesi demektir. Müşterinin durumu ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösteren diğer faktörler ise kredi puanınızı %10 etkiler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 29 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

Kredi Puanım Kaç? (1 Başvuru)

  1. Gercekten10000parayacok acil ihtiyacım.var senetlede.olur.ödememde.hicsıkıntı.olmak üzeresizlere hertürlü teminat.verebilirim yatdımcı olursanız coksevinirim.saygılarımla ahmet erdaş.0531*****40