Kredi Notunu Kimler Kullanır?

başvuru yok
125 okundu

Günümüzde popülerleşen bankacılık sektörü karşımıza “kredi notu” kavramı ile çıkıyor. Kredi notu bankayla işi olan herkesin karşı karşıya kaldığı bir kavram. Kişilerin yaptığı işlemlere göre verilen bu not 0 ile 1900 arasında değişim gösteriyor.

Herhangi bir şekilde bankacılıkla ilgili işiniz olmamışsa puanınız 0 olarak belirleniyor; zaman içerisinde ödemeleriniz düzeni, yaptığınız bankacılık işlemleri gibi çeşitli nedenlerden dolayı size bir puan belirleniyor ve bu sizin kredi notunuz olarak karşınıza çıkıyor.

Yüksek Kredi Notunun Avantajları Nelerdir?

Bankacılık işlemleri ile çok uğraşan biriyseniz kredi notunuzu yüksek tutmak sizin için en iyisi olacaktır. Kredi notu yüksek kişilere banka daha hızlı işlem onayı vermekte, daha fazla güvence sunmaktadır. Kredi notunuz yeterince yüksek değilse herhangi bir işleminizde detaylı bir incelemeye tabi tutulacak ve zaman kaybı yaşayacaksınız.

Kredi Notum Nasıl Belirleniyor?

Kredi Kayıt Bürosu her ay düzenli periyotlar ile kredi notunuzu günceller. Kredi notunuzun belirlenmesinde temel olarak alınan bazı maddeler şuanlardır: Kredi kartı limitiniz, aylık yaptığınız ödemeler, aylık ödeme performansınız vb.

Kredi Notum Ticarette Beni Etkiler mi?

Kredi notunuz sizin için bir referans olarak tanımlayabiliriz çünkü temel olarak kredi notunuz hesaplanırken ödeme düzeniniz ele alınmaktadır. Ticaret yapmak isteyeceğiniz kişiler notunuza bakarak ödemelerinizi zamanında yapıp yapmayacağını ön görebilir buna göre kendince bir karara ulaşabilir.

Örnek: Yüklü miktarda bir alışveriş yapmanız gerekiyor, satıcı ile anlaşıyorsunuz ama satıcı sizden tam olarak emin olamıyor. Bankayla iletişime geçip sizin kredi notunuzu sorguluyor ve notunuzun 600 olduğunu öğreniyor.

Böyle bir durum karşısında ödemelerinizi düzenli olarak yapmadığınızı düşünecek ve sizinle olan ilişkisini yeniden gözden geçirmek isteyecektir ama notunuzun 1400-1500 civarlarında olduğunu öğrendiğinde tam tersi bir şekilde ılımlı yaklaşacak ve işinize devam edebileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 24 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.