Kredi Notu Yükseltmek

başvuru yok
342 okundu

Kredi notu banka müşterilerinin bankadan kredi çekebilmelerini sağlayan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon banka müşterilerine verilen durumlar karşısında banka müşterisinin yatırımlarını zamanında yerine getirmesi ya da getirmemesi ile olmaktadır. Banka müşterisi kendisine verilen zaman içerisinde bankadan çektiği miktarı belli ödeme günleri çerçevesinde geri ödeme yapmaktadır.

Bu ödemeyi gününde yapmak ya da gününde yapmamak sizin kredi notunuzu etkilemektedir. Eğer ödemelerinizi zamanında yaparsanız kredi notunuz yükselme eğilimi gösterir. Ancak ödemelerinizi zamanında yapmaz iseniz kredi notunuz düşme eğilimi gösterecektir. Sadece müşteri olduğunuz banka değil aynı zamanda başka bankalardan yapacağınız kredi çekimleri ve bunları zamanında ödeyip ödemediğiniz de kredi notunuzu etkilemektedir.

Ayrıca icra durumunda olmanız ya da bazı suçlar dâhilinde gerçekleşen işlemler ile olabilecek sorunlar dâhilinde kredi notunuz düşme eğilimi gösterir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi notunu yükseltmek sizin elinizdedir. Eğer bankadan kendinize ya da bir başkasına kredi çekmeniz durumunda yapılan ödemeler takibe alınır. Ayrıca kredi çekmek dışında kefil olmakta kredi notunuzu etkilemektedir. Kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzgün yapmaz ise bu sizin kredi notunuzu etkilemekte ve düşmesine sebep olmaktadır. Bunun için kefil olduğunuz kişiyi dikkatli seçmelisiniz.

Kefil olduğunuz kişi eğer ki ödemelerini düzgün bir şekilde yapar ise bu da sizin kredi notunuzu artı bir yünde etkileyerek yükselmesine yardımcı olmaktadır. Ödemleri düzenli yapıp herhangi bir finansal suça kalkışmadığınız sürece kredi notunuz düşme eğilimi göstermeyecektir. Kredi notu bankalar için bir teminat niteliği taşır. Siz kredi çekmek için istediğiniz tutarı bankaya belirtirsiniz. Ancak kredi notunuz düşük ise onlar size kendi belirledikleri tutarın üzerinde bir kredi veremezler.

Çünkü kredi notunuz düşük ise bu tutarı ödeyememe gibi zorluklar çekeceğinizi düşünerek vermezler. Bu yüzden ödemelerinizi zamanında yaparak kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 4 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.