Kredi Notu Nedir?

başvuru yok
271 okundu

Bankalar günümüzde giderek yaygınlaşmaya ve para devi olmaya başladılar. Bankalar sizin bankaya yatırdığınız paranızı devir daim yöntemini kullanarak paranızı değerlendirmeye alırlar. Bu devir daim sırasında paranız işlem görür ve değer kazanır. Değer kazanan paranız işlem gördükçe siz de kazanırsınız. Buna göre kredi notunuz yükselir. Peki, bu kredi notu nedir.

Kredi Notu

Kredi notu bankanın müşterilerine sunduğu imkânlar çerçevesinde bankadan çekebileceğiniz paranın miktarını belirleyen not işlemidir. Bu not işlemi sayesinde bankadan ne kadar para çekebileceğiniz belirlenir ve ona göre bankadan para çekebilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük ise banka size kredi çekme imkânı sunmayacaktır. Ya da sunulan kredi çekme imkânı sizin belirleyeceğiniz bir tutar değil bankanın belirlemiş olduğu azami bir tutar olacaktır.

Bu yüzden kredi notu önem arz etmektedir. Eğer daha önce bankadan kredi çekmediyseniz şuan çalıştığınız işten aldığınız maaşa göre kredi hesaplanmaktadır. Herhangi bir işte çalışmıyor iseniz kefil olmadan hiç bir banka size kredi vermeyecektir. Kredi notunun etkilendiği bazı durumlar bulunmaktadır. Kredi çektiğiniz bankaya zamanında ödeme yapmamış iseniz bu kredi notunuz için bir eksi olacaktır.

Ancak kredi çektiğiniz bankaya zamanında ödeme yapmış iseniz bu kredi notunuza artı olarak yansıyacaktır. Ya da herhangi başka bankadan para çekme işlemi, icraya düşme işlemi yada bazı suçlar çerçevesinde kredi notunuz düşürülmektedir. Kredi notunuz düştüğü gibi yükselme eğilimi de göstermektedir.

Kredi Notuna Göre Ne Kadar Para Çekebilirim

Bankaların özel finans çalışanları tarafından hazırlanan tablolar ve kredi çekecek olan kişinin geliri ve buna bağlı olarak aylık maaşı göz önünde bulundurularak kredi çekebileceği maksimum tutar belirlenmeye çalışılır. Belirlenen bu tutar içerisinden çekilen parayı düzenli olarak ödeme yaparsanız kredi notunuz yükselir. Buna göre de bir sonraki kredi çekme işleminde daha fazla para çekme hakkı kazanmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 18 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.