Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

başvuru yok
546 okundu

Kredi, bankaların müşterilerine nakit ihtiyacı duydukları zamanlar için sunmuş olduğu bir bankacılık ürünüdür. Birden fazla çeşide sahip olan krediler konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi olarak sınıflandırılmaktadır. En sık kullanılan kredi çeşitleri arasında ise ihtiyaç kredisi öne çıkmaktadır.

Hangi kredi türünü kullanıyorsanız buna göre bir planlama ve ödeme programı yaparsınız. Konut kredisi miktarı daha yüksek olacağından dolayı vadesi de taşıt ve ihtiyaç kredisine göre daha uzundur. Bu nedenle kullanacağınız kredinin vadesi, faiz oranı ve miktarı ihtiyaç duyduğunuz krediye göre değişiklik gösterecektir.

Birçok kişi banka tarafından sunulan kredi çeşitlerinden birini tercih etmektedir. Borç kapatmak, ev – araba almak yada ihtiyaç duyduğu ürün veya hizmeti almak isteyen kişiler kredi başvurusunda bulunmaktadır. Başvurularda faiz oranlarına, dosya masraflarına ve toplam maliyete dikkat edilmemesi, kredi ödemelerinde kişilerin zorlanmasına neden olabilir. Aylık net geliriniz doğrultusunda kredi çekmeniz ve ödeme planı oluşturmanız size faydalı olacaktır. Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler daha sağlıklı bir şekilde kredi kullanmanızı sağlayacaktır. İşte kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

Kullanılacak Kredi Çeşidi

Kredilerin çeşitlendirilmesi, bankaların müşterilerine tam olarak ihtiyacı olan hizmeti sağlamalarına neden olmuştur. Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi bu hizmet bağlamında müşterilere sunulmuştur. Her birinin faiz oranı, maliyeti ve vadesi farklı olabilmektedir. Ayrıca konut kredisinde alacağınız evin tamamı için kredi sunulmamaktadır. Taşıt kredisinde de aynı durum geçerlidir. İhtiyaç kredisi ise diğer kredi türlerine göre daha yüksek faiz oranı ile sunulmaktadır.

Tüm kriterleri değerlendirerek bu kriterlere uygun şekilde kredi başvurusunda bulunmalısınız. İhtiyaçlarınızı belirlemeli ve bu doğrultuda bir analiz gerçekleştirmelisiniz.

Faiz Oranı

Faiz oranı doğrudan doğruya ödeyeceğiniz borç miktarını etkilemektedir. Bu nedenle bankaların sunmuş olduğu kredi hizmetlerini karşılaştıran hizmetlerden faydalanabilir ve faiz oranlarına göre geri ödeme yapacağınız toplam miktarı görebilirsiniz. Faiz oranı ne kadar düşük olursa geri ödeyeceğiniz toplam borç tutarı da o kadar düşük olacaktır. Bu nedenle kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında faiz oranı ilk sıralarda yer alıyor.

Dosya Masrafı

Bazı bankalar krediler için dosya masrafı talep edebilmektedir. Bu dosya masrafı ise sizden kredi miktarı içerisinde tahsil edilmektedir. Yani ödeyeceğiniz borç ve vadesi ne kadarsa bu vadelere dosya masrafı bölünmektedir. Eğer ekstradan dosya masrafı ödemek istemiyorsanız kredi başvurusu yaparken bunu özellikle sormalı ve banka yetkilisinden öğrenmelisiniz.

Kredi Vadesi

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında vade de önemli bir yer tutmaktadır. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz miktarı artmaktadır. Her ay ödeyebileceğiniz taksit miktarını maksimum seviyede tutmanız size fayda sağlayacaktır. Böylece daha kısa süreli vadelerle kredi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle konut kredisi kullanırken vadeye dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler size hem daha dikkatli kredi kullanmanızı, hem de daha düşük faiz oranları ile para çekebilmenize yardımcı olacaktır. Fazla miktarda faiz ödememek için bu kriterlere dikkat etmeli ve iyi bir analizden sonra kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 3 Ağustos 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.