Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

başvuru yok
120 okundu

Kredi kartı bankalar tarafından müşterilerine tahsil edilen bir kart sistemidir. Kredi kartı ve numarası ve bu kredi kartına ait olan şifre sizin tarafınızdan başka kimsenin bilmemesi gerekilen bir unsurdur. Eğer şifrenizi bir başkası ile paylaşırsanız o kişi kartınızı kullanması durumunda bu kartı siz kullanmış gibi sayılırsınız. Kredi kartını aldıktan sonra sağ arka tarafında olan boş kısma imzanızı atınız aksi takdirde herhangi bir durumda kartın sizin kartınız olduğunu ispatlamanız biraz zaman alacaktır.

Kredi kartları kullanıcıya özel koşullar sağlamaktadır. Kredi kartını kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken ilk koşul hangi bankaya ait kredi kartınız ise o bankanın müşteri temsilcisini arayarak kartınızın kaybolduğunu söylemelisiniz. Aksi takdirde kartın kullanılması kaçınılmaz olacaktır. Kartınızı siz kullanmasanız dahi sizin üzerinize olduğu için kartı siz kullanmışsınız gibi gözükecektir.

Müşteri temsilcilerine kartın kaybolduğunu söylediğinizde kartın yenisi otomatik olarak size gönderilmektedir. Size yeni verilen kartta yeni müşteri numarası ile gelmektedir. Ancak kartınızın şifresi size gönderildiğinde belirlenmemiş olur. Size en yakın ATM’ye giderek kartınızın şifresini belirlemeniz gerekmektedir. Kartınızın şifresini belirledikten sonra kullanıma hazır duruma gelmektedir. Şifre belirleme işleminden sonra kartınızı ve şifrenizi kimse ile paylaşmayınız.

Yeni Kart Çıkartma

Bankadan bankaya kart çıkartma işlemleri değişiklik göstermektedir. Bazen kartlar 2 haftada bazen ise hemen şubeden verilmektedir. Bunun nedeni kartın üzerindeki isimdir. Eğer kartın üzerinde isminizin basılı olmasını istiyor iseniz en geç 2 hafta beklemeniz gerekmektedir.

Eğer isim olmasın istiyor iseniz bankaya gidip size üzerinde isim olmayan kredi kartları verilmektedir. Bu aldığınız kredi kartını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartları çok fonksiyonlu işlemler gerçekleştirmektedir. İster ATM’den para çekin ister alışveriş yapınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 17 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.