Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

başvuru yok
149 okundu

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartı, günümüzün vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Kimi de göre sıkışık zamanlarda cankurtaran, kimine göre de ödemesi zor olan bir bela anlamına geliyor. Her ne kadar zor zamanlarda cankurtaran gibi görünse de ardından ödemesi düşündürüyor insanı. Bunları kredi veren bankalar düşünmüş olacak ki, borcun tamamını olmasa bile, kendi yüzdelerine göre oluşturdukları oranla ödeme seçenekleri sunuyor. Ancak ödeme seçenekleri ne kadar çok olursa olsun, en az asgari tutar ödenmesi isteniyor.

Asgari Tutar Ne Demek?

Asgari tutar, bankanızın sizden ödemenizi istediği en az tutardır. Bu da kartınızın limite göre, bankanın belirlediği yüzdeye göre değişmektedir. Örneğin; limiti 5.000 TL olan bir kredi kartı ile limiti 20.000 TL olan kredi kartının asgari tutarı değişiklik gösterecektir.

Asgari Tutar Nasıl Hesaplanır?

Asgari tutarın oranları, limite göre değişmektedir. Kredi kartı limiti 0-15.000 TL arasında olanlardan %30 oranında asgari tutar alınır. Kredi kartı limiti 15.001-20.000TL arasında olanlardan da %35 oranında asgari tutar alınır. Kredi kartı limiti 20.001 ve üzeri olanlarda ise %40 oranında asgari tutar alınır. Yeni alınan kredi kartlarında, ilk yıl %40 oranında asgari tutar alınır.

Asgari Tutar Ödenmezse veya Geciktirilir İse Ne Olur?

Kredi kartınızın, asgari ödemesini geciktirdiğiniz de, banka sistemine gecikme bildirimi düşer. Gecikme bildirimi, kredi kayıt bürosuna gönderilir ve kredi notunuz düşürülür. Ardından bu borç için yüzdeyle belirlenmiş gecikme faizi uygulanır ve borç hanenize eklenir.

İki asgari tutarın art arda ödenmemesi durumunda kartınız kullanıma geçici olarak kapatılır yani kartınıza geçici bloke konulur. Bir takvim yılı içerisinde üç defa art arda geç ödenmesi halinde ise nakit kullanıma banka tarafından el konulur.

Asgari Tutarın Düzenli Ödenmesinin Avantajları Nelerdir?

Kredi kartınızın asgari tutarını düzenli ödediğiniz takdirde gecikme faizi, borcunuza eklenmemiş olacaktır. Bu da kredi notunuzun düşmesini engeller. Böylelikle kullandığınız banka ve diğer bankalarda iyi müşteri olarak tanımlanırsınız. Bu yüzden bütün borcunuzu ödeyecek durumunuz olmasa da borcunuzun asgari tutarını ödemeye önem veriniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 25 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.