Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

başvuru yok
327 okundu

Bankalar mevcut şartlar uygun olması halinde kredi talebinde bulunan kişi ve kurumlara olumlu olarak dönüş yapmakta ve istenilen kredi tutarını vermektedir. Fakat kredi başvurusu yapıldığı zaman iyi hesaplanmamış finans durumundan dolayı kimi zaman kredi ödemelerinde sıkıntılar yaşanmaktadır.

Geç ödenen krediler ödeme zamanına göre bankalarca faiz ve ekstra işlemleri uygulamaya koymasına neden olmaktadır. Bu durum kredi çeken kişinin kredi notunu düşürürken daha sonra yapacağı kredi başvurularında olumsuz sonuç almasına neden olmaktadır.

Kredi Borcumu Geç Ödersem İcra Takibi Başlar Mı?

Kredi borcu ödeme sıkıntısı çekenler, bu borçlarını sadece bir taksitini geç ödemleri durumunda geç ödenen taksit için gecikme faizi öderler. İki kredi taksitinin ödenmemesi durumunda bankalar kişiye bir ihtarname çekerek borcun ödenmesi talebinde bulunurlar. İhtarnameler genelde ilk borcun ödenmediği günden başlayarak 56. günden sonra gerçekleşmektedir.

Bu süre bankalara göre bir iki haftalık süre daha uzayabilir. Çekilen ihtarname ile borcun ödenmesi durumunda gecikme faizi dışında banka ihtarname ücretini de müşterisinden talep edebilir. 90 günlük süre sonunda borcun ödenmemesi durumunda banka avukatlarınca yasal takip işlemi başlatılmaktadır.

Banka avukatlarınca borcun ödenmesi konusunda müşteri ile anlaşılma yoluna gidilir ve müşteri borcunu ödeyeceğini söyler ise borç yapılandırılarak icra takibi iptal edilir. Bu süreçte avukat masrafları gibi ek masraflarda borca yansıtılır.

Kredi Borcu Ödemeyene Hapis Cezası Olur Mu?

Kredi borcu olan bir kişi 90 günlük süre sonunda borcunu ödemez ise banka tarafından icra takibi başlatılır. Bu durumda çalışıyorsanız maaşınızın belli bir kısmına banka haciz getirebilir.

Banka avukatları ile yapacağınız görüşme sonunda borcu ödeyeceğinize dair taahhütte bulunursanız icra takibi başlatılmaz ve yeni faiz oranları ile uzun vadede borcu ödeme imkanınız bulunur.

Fakat borcu ödeyeceğinize dair imza atmanız halinde borcu ödemezseniz hukuki işlemler sonunda 3 aylık bir hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 9 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.