Kredi Almak İçin Uygun Muyum?

başvuru yok
277 okundu

Kredi Almak İçin Uygun Muyum?

Günümüzde piyasanın artması ve ihtiyaçların çoğalmasından dolayı çoğu insan maaşını idare etmekte zorlanıyor. Ek işte çalışsa da ihtiyaçlarının bir kısmını giderebiliyor. Ya da acil paraya ihtiyacı olanlar, borç para bulamıyor. Bunlar gibi nice örnekler sayılabilir. Bu gibi durumlarda insanlar, krediye başvurmak zorunda kalabiliyor. Ancak akıllarda bir soru, bana kredi verirler mi?

Kredi İçin Gereken Şarlar Nelerdir?

Bankalar kredi şartlarını hassas tutmaktadır. Bunların başında reşit olmak var. Çünkü devlette 18 yaşını geçmemiş bireyler, aileye bağlı sayılıyor ve bir reşide verilen çoğu haklar verilmiyor. Bundan dolayı en önemli şart, bireyin reşit olmasıdır. Diğer önemli şart ise, bankalarla düzenli bir çalışmanız olmasıdır. Yani geçmişteki banka ödemelerinizi geciktirme ya da haciz durumuna düşürmemenizdir. Bu durum bankaların size olan güvenini arttırır ve kredi olanağını yükseltir.

Kredi başvurusunda, krediye karşılık vereceğiniz ipoteğin eş rızasında verildiğine dair bir belge istenmektedir. Çünkü evlilikler de her mal, eşlere eşit olarak verilmektedir. Yani devlete göre tapu ya da ruhsat gibi belgelerin kimin üzerine olduğunun bir önemi yoktur. Diğer eşte, o malda eşit haklara sahiptir. Bu yüzden eş rızasına dayalı belge istenir.

Konut kredisi dışında, diğer kredi çeşitlerinde en fazla 48 ay taksit fırsatı verilmektedir. Çünkü en fazla kredi miktarı konuttadır ve ödemesi bireyi zorlayabilir. Bu yüzden bankalar, konut kredisinde eve göre 360 aya kadar taksit seçeneği sunmaktadır. Diğer ihtiyaç kredisi gibi başvurularda, bireyi o kadar zorlamayacağı için en fazla 48 ay imkânı sunulur.

Konut kredisi dışında, diğer bütün kredi başvurularında sadece başvuran birey sorumlu olur. Aile bireyleri ancak kefil olabilir.

Son olarak geliriniz için istenen belge kesinlikle resmi olmalıdır. Aksi halde kabul edilmez.

Kredi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

İstenilen belgeler, meslek gruplarına göre değişmektedir. Özel sektörde çalışıyorsanız; maaş bandosu, SGK dökümü, ikametgâh belgesi, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, araç ruhsatı ya da faturası, çalışıyorsa ek gelir belgesi istenmektedir.

Kamuda çalışıyorsanız; maaş bandosu, ikametgâh belgesi, tapu fotokopisi, araç faturası ya da ruhsatı, çalışıyorsa ek gelir belgesi istenir.

Emekli iseniz, emekli aylık dökümü, ikametgâh belgesi, tapu fotokopisi, araç ruhsatı ya da faturası, çalışıyorsa ek gelir belgesi istenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 25 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 4,86 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.