Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

başvuru yok
706 okundu

Kredi yapılandırma işlemi, şu anda ödediğiniz konut kredisini kapatıp geçerli olan faiz oranlarıyla yeni bir kredi açılması olayıdır. Birden fazla kredi türünü yapılandırarak yeni faiz oranı ile ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda taksitleri artırıp azaltabilir ve yeni ödeme planları oluşturabilirsiniz. Faiz yapısında dahi değişikliğe gidebilir ve sabit faizden değişken faizliğe geçiş yapabilirsiniz.

Bu işlem birçok banka tarafından hizmete sunulmuş olmasından dolayı, sizlere en iyi imkânları sunan bankayı tercih ediniz. Bankanızı belirleme işleminden sonra birden fazla belge getirmek zorundasınız. Bu belgeler;

  • Gelir durumunu gösteren beyan
  • Aldığınız konutun tapu fotokopisi
  • Kimlik Belgesi

 

Yukarıdaki belgeleri temin edip belirdiğiniz banka şubesine başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz belirlediğiniz banka tarafından olumlu sonuçlanması yüksek olağandır. Yeni bankanız bu durumda sizlerden eski bankanızdan kapama yazısı isteyebilir. Kapama yazısı o bankada olan güncel borcunuzu ve aldığınız konutun ipoteğini göstermektedir. Bu durum sizlere kapama cezası olarak yansıyabildiği için hesabınızda katmanızda fayda var.

Kapama yazısı gönderilmesi tarafından kredi aracılıyla aldığınız konutunuza eksper gönderilmektedir. Bu duruma geçildiğinde eksper raporu son derece önemlidir. Eksper raporu olumlu olması durumunda yeni bankanız 2.dereceden ipotek koyarak yeni krediniz çıkarılır. İpoteğinizin 1. ipotek olması için eski banka yeni bankanıza ipotek kaldırılması için yazı gönderir ve 1. derece olmuş olur.

Eski bankanızdaki faiz oranı ile yapılandıracağınız bankadaki anlık faiz oranına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde ödeyeceğiniz kredi tutarı daha yüksek olur. Bu durumda zarar etmeniz kaçınılmaz olur. Aynı zamanda bankanın yeniden yapılandırma masrafı ve kapama yazısı cezasını iyi hesaplamanız gerekmektedir. Konut kredisi yapılandırma işlemi kredi tutarınızda ciddi bir azalma göstermeyebilir. Fakat taksit sayısını artırarak aylık ödeme tutarınızda azalmaya gidilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 30 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.