Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi için İstenen Belgeler Nelerdir?

başvuru yok
755 okundu

KONUT KREDİSİ NEDİR? KİMLER KULLANABİLİR?

Ev alma hayalinizi gerçekleştirebilmeniz için atmanız gereken en önemli adım, konut kredisidir. Günümüzde hayat şartları zor olduğu için birikim yapmak hiç kolay değildir. Bu nedenle bankalar tarafından sunulan konut kredisi fırsatlarından sizlerde yararlanabilirsiniz. Çekeceğiniz kredi ile istediğiniz eve sahip olabilir, maaşınıza göre belirlenen aylık tutarı ödeyerek kira parası vermek yerine kendi evinizde oturabilirsiniz. Peki, herkes konut kredisi alabilir mi?

Konut Kredisi Almak İçin Neler Yapmam Gerekir?

Kamu ve özel bankaların tamamı tarafından sunulan en önemli hizmetlerden biri de kredi yardımıdır. Belirli bir faiz oranı üzerinden aylık maaşınıza göre belirlenen tutarda konut kredisi alabilirsiniz. Ancak diğer kredilerde olduğu gibi konut kredisinde de önemli kriterler mevcuttur.

Almak istediğiniz ev için istenen tutarın tamamını kredi ile alamazsınız. Banka tarafından belirlenen ekspertiz ekibi tarafından almak istediğiniz ev incelenerek evin değeri belirlenir. Bu değerin %20’lik kısmı peşinat olacak şekilde hesaplanır. Bu tutar arttıkça kredi ödemesi de kolaylaşır.

Konut kredisi alırken başvuru sahibinde bazı kriterler arandığı gibi alınmak istenen ev için de bazı kriterler belirlenir. Konut kredisi ile alabileceğiniz evlerde istenen özellikler şunlardır:

Almak istenen evin inşaatı daha bitmemiş ise kat irtifakı tapusu olmalıdır.

Bina bittikten sonra iskân alınmış ise kat mülkiyeti tapusu olmalıdır.

Almak istenen evin % 80’lik kısmının tamamlanmış olması gerekir.

Satın alınacak olan evin tapusunun hisseli olması halinde tüm hissedarların banka ipoteğine onay vermesi zorunludur.

Tapu üzerinde herhangi bir haciz ya da şerhin olmaması istenir.

İlgili belediyeye verilen projeye uygun olarak binanın yapılmış olması gerekir.

Yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan bir evi almak istemeniz durumunda, bankanın istediği tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olması halinde kredi başvurunuz reddedilir.

Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler

Konut kredisi için sunulan faiz oranları bankalara göre değişiklik gösteriyor. Hangi bankadan kredi çekmek istiyorsanız, o bankanın istediği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Genel olarak tüm bankalarda istenen konut kredisi için belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • İkamet belgesi
  • Tapu fotokopisi
  • Maaş bordrosu
  • SGK hizmet dökümü
  • İşyeri imza sirküsü
  • Emeklilerden aylık dökümü
  • Varsa ek gelir belgesi

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 29 Eylül 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.