Konut Kredisi Faiz Oranları

19 başvuru
69.249 okundu

Ev alacak paraya sahip olmayan tüketicilerin imdadına bankaların sağladıkları konut kredileri yetişiyor. Bu kredilerin uzun vade yapıları tüketicilere ödeme kolaylığı sağlıyor. Birçok tüketici hayalindeki evi almak için kredi faiz oranlarının kendisi için uygun seviyeye düşmesini bekliyor. Zira faiz oranları tüketicilerin kullanacakları konut kredilerinin hem vade yapısını (uzunluğunu), hem de geri ödeme tutarını belirliyor.

Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Konut kredilerinin vade süresi beş – otuz yıl arasında değişse de, ülkemizde bankaların ezici çoğunluğu tarafından maksimum 120 ay (10 yıl) olacak şekilde tayin ediliyor. Ekspertizin belirlediği konut fiyatının maksimum yüzde 75’i bankalar tarafından tüketicilere kredi olarak kullandırılabiliyor. Bu oran ülkemizdeki yasayla belirlenmiştir.

Bu kredilerde faiz oranları değiştikçe, tüketici de kredisini yeniden yapılandırıp kendisine daha uygun koşullara çekilmesini sağlama avantajına sahiptir. Üstelik sadece faiz oranlarındaki değişmeler sayesinde değil, aynı zamanda ara ödemelerle de tüketicilerin refinansman yapma şansları vardır.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Maksimum 10 yıllık vade yapısı belirleyen Halk Bankası’nın faiz oranı son derece düşük seviyede; ortalama %0,95 – 1,19 arasında seyrediyor. Yine 10 yıllık üst vade yapısı belirleyen Vakıfbank’ta faiz aralığı %0,96 – 1,16 olarak görünüyor. Özel bir kurum olan Yapı Kredi Bankası ortalama %1,17’den konut kredisi kullandırabiliyor.

Garanti Bankası’nda faiz aralığı % 1,13 – 1,28 aralığında ancak bu banka 240 aya (20 yıl) kadar vadeyi uzatabiliyor. Kuveyt Türk’te konut kredisi faiz oranı %1,18 – 1,23 aralığındayken, Akbank müşterilerine %1,25 – 1,29 arasında faiz belirliyor. Akbank’ta maksimum vade 120 ay olarak belirleniyor.

Ortalama yüzde 1,49 oranından konut kredisi kullandıran TEB’de ise vade 15 yıla kadar uzatılabiliyor. DenizBank ise müşterilerine 25 yıllık bir konut kredisi vadesi vaat ediyor. Tüketiciler ayrıntılı bilgiye bankaların web sitelerinden ve şubelerinden öğrenebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 21 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 2,71 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

Konut Kredisi Faiz Oranları (19 Başvuru)