Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

başvuru yok
380 okundu

Kredi faizleri düşüşe geçti. Siz de ev sahibi olmak istiyorsanız bu sayfada yer alan konut kredisi faiz oranları karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz. Ziraat Bankası, 1 Ağustos itibariyle konut kredisi faizlerini %0,99’a düşürdü. Sonrasında ise Halkbank, Vakıfbank, Akbank gibi bankalar da faizlerini indirdiğini duyurdu. Konumuzun içeriğinde ev kredisi kullanmak isteyenler için gereken tüm bilgileri hazırladık. Siz de konut kredisi başvurusu yapmadan önce bu sayfamızı incelemeye dikkat ediniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Aşağıda yer alan konut kredisi faizleri, 100.000 TL 120 ay vadeli konut kredisine göre hesaplanmış olup; Faiz oranları vade sayısı ve kredi miktarına göre bankalarda değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca faiz indirimi yapan bankalar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Şekerbank olmuştur. Bu bankalar anlaşmalı firmalara özel olarak faizlerini oldukça düşük seviyelere çekmiştir. Ayrıntılar aşağıda yer alıyor.

Banka Faiz Oranı
 Ziraat Bankası   % 0,99
 İCBC   % 1,47
 Yapı Kredi   % 1,49
 Akbank   % 1,49
 İNG   % 1,52
 Halkbank   % 1,53
 Garanti BBVA   % 1,55
 Vakıfbank   % 1,69
 QNB Finansbank   % 1,69
 Türkiye İş Bankası   % 1,72
 HSBC   % 1,99
 Odeabank   % 1,99
 Fibabanka   % 1,99
 TEB   % 2,58
 Denizbank   % 2,79

 

KATILIM BANKALARI: Kar Payı:
Kuveyt Türk %1,47
Vakıf Katılım %1,55
Türkiye Finans %1,69

 

Yukarıda yer alan faiz oranları 01.08.2019 tarihinde ilgili bankaların resmi sitelerinden alınmış olup sadece bilgi verme amacıyla burada paylaşılmıştır. Faiz oranları piyasa koşullarına göre anlık olarak güncellenebilmektedir, bundan dolayı kredi başvurusu yapmadan önce güncel faiz oranlarını bankanızda kontrol ediniz.

100.000 TL 60 AY VADELİ KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

BANKA FAİZ ORANI AYLIK TAKSİT TOPLAM TUTAR
Ziraat Bankası %0,99 2.328 TL 134.506 TL
İCBC %1,47 2.520 TL 152.649 TL
AKBANK %1,52 2.552 TL 154.652 TL
HALKBANK %1,53 2.559 TL 154.994 TL
GARANTİ %1,55 2.572 TL 155.766 TL
TEB %1,55 2.572 TL 155.785 TL
İŞ BANKASI %1,72 2.685 TL 162.729 TL

Evin Değerinin Yüzde Kaçına Kredi Çıkar?

Bankaya konut kredisi başvurusu yaptığınızda başvuru süreci belirli kriterlerde ilerlemektedir. Konut kredileri, ekspertiz değerine göre hesaplanarak verilir ve evin ekspertiz değerinin yasal olarak en fazla %80’ine kadar kredi çıkar. İlk olarak kredi başvurusu yaptığınızda banka sizden konutun tapu fotokopisini isteyecektir. Bu işlemden sonra bankaya bağlı olarak çalışan ekspertizler evin piyasa değerini araştırarak bankaya bildirir. Örneğin 200.000 TL değeri olan bir konuta en fazla 160.000 TL kredi verilir. Konut kredisinde en fazla vade 10 yıla yani 120 aya kadar yapılabilir, bunun dışında daha uzun dönemlerde şuan için vade yapmak mümkün değildir.

Bir çok kişi bankalardan evin tamamına kredi alınabileceği kanısı oluştuğundan dolayı “kira öder gibi ev sahibi olma algısı” malesef ki bir çok kişi de vardır. Bundan dolayı kredi başvurusu yaptıktan sonra peşinatı verecek para bulunamadığından dolayı kredi başvuru süreci olumsuz şekilde sonuçlandırılmaktadır. Bundan dolayı ev almaya karar verdiyseniz evin değerinin en az yüzde 20’si kadarını peşinat olarak biriktirmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca yasal olarak peşinat verilecek kısma ihtiyaç kredisi verilmesi de yasaktır. Yani “ben oeşinatı kredi çekerim, ev kredisini de üstüne koyarak tamamlarım” diyenler yanılıyor. Çünkü yasal olarak bu da mümkün değildir.

Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar

SSK veya Bağ-Kur emeklilieri de yeni bir ev sahibi olmak için konut kredisi veren bankaları araştırıyor. Özellikle Ziraat Bankası oldukça uygun faiz oranlarıyla emeklilere özel olarak ev kredisi vermektedir. Ziraat Bankası’nın yanı sıra Vakıfbank, Halkbank, TEB, İNG, Garanti BBVA, Akbank gibi bankalar da emekliye özel konut kredisi vermektedir. Siz de maaşınızı çektiğiniz bankadan veya farklı bir bankadan konut kredisi başvurunuzu yaparak kredinizi kullanabilirsiniz.

Hangi Evlere Konut Kredisi Verilir?

Konut kredisi ile ev satın almak istiyorsanız, alacağınız evin konut kredisi kullanımına uygun olması gerekiyor. Konut kredisi kullanmak için kredi kullanmak istediğiniz evin şu şartları taşıması gerekiyor:

 • Evin iskanının bulunması,
 • Kat irtifakı veya kat mülkiyetinin alınmış olması,
 • Evin %80’inin bitmiş olması,
 • Ev üzerinde ipotek bulunmaması.

Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Faiz oranlarının özellikle doların yükselişiyle birlikte yükselmişti. 1 Ağustos itibariyle özellikle Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını %0,99’a düşürmesi emlak piyasasını ve faiz oranlarını hareketlendirecek gibi gözükmektedir. Özellikle Bakan Albayrak’ın “faizler düşecek” açıklamasından sonra ilk olarak Ziraat Bankası, sonrasında ise Halkbank, Vakıfbank, Akbank ve diğer bankalar da konut kredisi faizlerini düşürdü.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Mortgage kredisi kullanmadan önce bankalar kimlik bilgilerinizi doğrulamak adına bazı bilgi ve belgeler isterler. Aşağıdaki konut kredisi başvurusu için tüm bankaların istediği ortak belgeleri listeledik. Ancak her bankanın isteyeceği belgelerin farklılık gösterebileceğini de göz ardı etmemekte yarar var.

Gerekli Peşinat

Alınacak evin değerinin %20 – 25 gibi bir rakamını peşin olarak vermeniz gerekmektedir. Bu peşinat, konut fiyatlarının düşmesi durumunda bankanın kendisini garantiye almasından dolayı alınmaktadır. Hiçbir banka peşinatsız konut kredisi vermez.

Başvuru İçin İstenilen Belgeler:

 • Kişisel
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport)
 • İkametgah İlmuhaberi
 • Maaş Bordrosu veya serbest meslek sahipleri için Vergi Levhası
 • Alınacak konuta ilişkin
 • Kat Mülkiyeti Tapusu ya da
 • Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi ya da
 • Kat İrtifaki Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri

Yaptırılması Zorunlu Olan Sigortalar:

 • Hayat sigortası,
 • Konut sigortası,
 • Deprem sigortası.

Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak konut kredisi faiz oranları 2019 yılına ait bilgiler için bankaların faizlerini karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca bu sayfamızda yer alan konut kredisi hesaplama örneklerine veya anasayfamızı ziyaret ederek konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 2 Ekim 2019
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.