Kimler Evde Bakıcı Maaşı Alabilir?

başvuru yok
136 okundu

Evde ağır hastası ve engelli hastası olan herkes bakıcı maaşı alabilir. Gerekli şartları sağlayan herkes 1027 TL bakıcı maaşı alabilir. Ancak bu maaşı engelli durumunda olup kendisine bakamayan hastalar yararlanabilir. Ancak bu bakıma muhtaç olan kişi varisi yani ona bakan kişi ile aynı çatı altında olmak zorundadır. Aynı çatı altında olmayıp bakıcı maaşı alınması mümkün değildir. Bakıma muhtaç kişinin 24 saat gözetim altında olması koşulu ile bakıcı maaşı verilmektedir.

Alınan bu maaş hastaya ve ailesi için harcanacak paradır. Bu maaşı alabilmek için gerekli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar;

1- Evde ağır hasta ya da engelli ağır hastanın bulunması.

2- Bakıma muhtaç kriterlerinin uygun olması.

3- Gelir kriterinin uygun olması.

Tam teşekkürlü bir hastaneden engelli raporunu alıp bu raporun da yüzde 50’nin üzerinde olması koşulu ile bakıcı maaşını alabilirler. Akrabaları tarafından 24 saat süre ile bakılan muhtaç hastalara bir aylık asgari ücret bağlanmaktadır. Bakıma muhtaç olan kişinin ölmesi durumunda bunun en geç 1 gün içinde bildirilmesi gerekmektedir.

Aksi halde hukuki işlem başlatılmaktadır. Bakıma muhtaç olan kişinin ikamet adresi değişikliği yapıldığı ve tarihten itibaren en geç 1 gün içerisinde bildirilmek zorundadır. Hastanın nerede olduğu ve yaşadığı resmi evraklarda bulunmalıdır. Bakım maaşını çocukları, eşi, kardeşi, annesi ve babası dışında olan herkes alabilmektedir.

Hangi Belgeler Gerekiyor

Engelliden ya da varisinden aşağıdaki belgeler istenmektedir.

1- TC kimlik numarası beyannamesi,

2- Engelli sağlık kuruluşu raporu,

3- İki adet vesikalık fotoğraf,

4- Öğrenim durumunu gösteren belge,

5- Anne baba boşanmış ise boşanmalarına ilişkin belge,

6- Bakmakla yükümlü olunan kişilerin gelir belgeleri olmak sureti ile bakım maaşını almak için bu belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 24 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.