Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

başvuru yok
252 okundu

Kefil olunan kişinin ölmesi durumunda kullandığı banka ile irtibata geçilip kefil olduğu kişinin öldüğünü belirtmesi gerekir ve bu durumda banka kefil olunan kişinin “Hayat Sigorta”sına bakar eğer kefil olunan kişinin “Hayat Sigortası” yoksa kefil olan kişinin borcu ödemesi gerekmektedir, eğer kefil olan bir kişi yok ise ortada ve Banka da “Hayat Sigortası” Poliçesi bulunmuyorsa bu durumda Banka tarafından ölen kişinin borçları mirasçılarına kalır.

Mirasçılar Kimlerdir?

1. Derece (Zümre) Mirasçılar

Ölen kişinin alt soyudur, yani ölen kişinin “Soy Adını” taşıyan kişilerdir. Bunlar birinci dereceden mirasçılarıdır.

Örneğin; Ölen kişinin, Çocuklarıdır. Eğer şayet ölen kişinin çocukları, ölen kişiden önce vefat etmişler ise, onların alt soylarına bırakılır; yani ölen kişinin çocukları da vefat etmiş ise onların çocuklarına kalır.

2. Derece (Zümre) Mirasçılar

Ölen kişinin alt soyu olmayan; yani Anne ve Babasıdır. Ölen kişinin Anne ve Babasına miras kalır ise ve bu kişilerden birisi ölür ise geride başka mirasçı yok ise miras tek taraflı olarak bırakılır, yani Anne ve Babadan herhangi birisi öldüğünde ve geride başka mirasçısı yoksa miras hangisi hayatta ise ona bırakılır.

3. Derece(Zümre) Mirasçılar

Ölen kişinin; Alt soyu, anne ve babası ve onların alt soyu, bulunmuyor ise miras büyük anne ve büyük babanındır. Şayet büyük anne ve büyük babadan birisi ölmüş ise ve alt soyu yok ise miras tek taraflı olarak bırakılır. Şayet ikisi de ölmüş ise ve alt soyları yok ise miras diğer tarafa bırakılır.

Hısım Mirasçılar; Evlatlık Mirasçı ve Sağ Kalan Eş

Evlatlık Mirasçı

Babanın soyadını taşıyan veya baba ile kan bağı bulunan çocuklarıdır. Bunlar da mirasçı olarak sayılır.

Sağ Kalan Eşin Miras Hakkı

Eşinin mirasçı olabilmesi için ölen kişi ile evlilik bağı bulunması ve ölen kişinin ölümü ile bitmesi gerekir, yani ölen kişi o sırada evli ise miras eşine de bırakılır. Ancak eşi boşanmış ise ona miras kalmaz, şayet boşanma davası açılmış ancak hala boşanmamış olan eşe de miras kalır.

Not:Kefil olunan kişin ölmesi dahilinde,öncelik kefil olan kişinin borcunu ödemesi gerekir,eğer ölen kişinin banka tarafından “Hayat Sigortası” yok ise belirtilen borç mirasçılara bırakılır,bu durumda mirasçılar ölen kişinin borcunu ödemek zorundadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 28 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.