Katılım Bankası Nedir?

başvuru yok
166 okundu

Katılım bankacılığı, kısaca tanımlarsak faizsiz sistem üzerine kurulmuş kar ve zarar oranlarına göre fonlar toplayıp ortaklık, kiralama yöntemleri gibi fon kullandırmaya yönelik bir bankacılık sistemidir.

Bu sistem kâr ve zarara katılmaya yöneliktir. Bu sistemi kullanan bankalar, tasarruf sahibi şahıslardan aldıkları fonlarla, faizsiz bankacılık çerçevesinde sanayi ve ticaret alanında kullanılarak, ortaya çıkan kâr veya zararı tasarruf sahibi şahıslarla paylaşırlar. Bu fonlar da Türk lirası, dolar, euro bazındaki vadeli hesaplar kullanılır.

Katılım Bankacılığı Kredi Sistemi

Katılım bankacılığının en önemli temel prensibi ”faizsiz” olma temeline dayanmaktadır. Bundan hareketle değerlendirildiği alanın kâr ve zararına göre gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu sistemin kredi modeli ise talep edene anapara şeklinde ödeme yapmak yerine, leasing adı verilen müşterinin alacağı malı satıcıdan peşin alarak müşteriye vadeli satışını gerçekleştirmek, kiralamak ya da iş sahibiyle proje üzerinde bir ortaklığı esas almasıdır.

Buradaki faiz tasarruf sahiplerinden toplanan paranın vade nedeniyle önceden belirlenmiş miktarın sabit bir fazlalıkla ödenmesi temeline dayanır. Sırdan bir anlayışa sahip bankalar ise tasarruf sahibi müşterilerine belirli bir faiz oranı karşılığında para toplamakta. Ayrıca katılım bankalarında bahsedildiği üzere para nakit olarak sağlanmamaktadır. Bunun yerine mal alım satım ve kayıtlı işlemlere dayanan kendine özgü bir sistemi vardır.

Katılım Bankacılığına Neden İhtiyaç Duyuldu?

Bilindiği üzere dünya dinlerine baktığımız da yüzde yirmi üçünü Müslümanlar oluşturmaktadır. Bu sebeple faiz hassasiyeti bulunan insanların yaptıkları tasarrufların değerlendirilmesi amacıyla bu sistemin oluşturma ihtiyacı duyulmuştur. Muhafazakar kesimin ve ihtiyat sahibi kişilerin daha çok ilgi gösterdiği bir sistemdir. İlk örneği 1963 yılında Mısırda görülmüştür. Mit Ghamr Tasarruf Bankasının oluşturduğu bu sistem diğer Müslüman nüfusunun ağırlıklı olduğu ülkelerdeki bankacılık sistemine girmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 20 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.