Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

başvuru yok
260 okundu

Kredi kartı hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüm dünyada bu kadar fazla kullanılması kredi kartı dolandırıcılarının ve art niyetli kişilerin de ilgisini çekmektedir. Bankalar her ne kadar güvenlik önlemleri almış olsa da, kullanıcılar sürekli uyarılmakta ve özellikle internet alışverişlerinde dikkatli olunması telkin edilmektedir.

Online ödemelerde güvenliği sağlayan CVV kodu, daha güvenilir bir alışveriş yapılmasına ve ödemenin hangi kart ile yapıldığının saptanmasına yardımcı olmaktadır. Her kredi kartının ve banka kartının arkasında yer alan CVV kodu, kullanıcıların kredi kartı dolandırıcılarından korunmasına ve daha güvenli bir şekilde ödeme yapmalarına olanak sağlamaktadır.

CVV Nedir?

CVV kelimesi ‘Card Validation Value’ tanımının baş harfleri alınarak oluşmuştur. CVV, kredi kartı ve banka kartının arkasında yer almaktadır. 3 haneli olan bu kod, özellikle online yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır.

CVV kodu kullanılmasının amacı internetten yapılan alışverişlerde kredi kartı veya banka kartı şifresinin girilmemesidir. Aksi takdirde CVV kodu olmasaydı internet alışverişlerinizde şifre girmek zorunda kalabilir ve dolandırıcıların hedefi haline gelebilirdiniz.

Alışveriş esnasında gerekli bilgilerinizi girdikten sonra tekrar karşınıza bir ekran çıkar ve sizden CVV kodu istenir. Ödeme yaptığınız kredi kartının arka kısmında yer alan 3 haneli kodu girerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. İlgili alana girmiş olduğunuz kod yanlış olduğu halde alışveriş yapmanıza izin verilmeyecektir.

Tüm kredi kartı ve banka kartlarının arka yüzünde yer alan 3 haneli CVV kodu, güvenli bir biçimde alışveriş yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

CVV2 Nedir?

Bazı durumlarda kredi kartı sahipleri ekstra sanal kart da çıkartabilmektedir. Sanal kartlar internet alışverişlerinde daha güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sanal kartların yanında size yine alışverişlerde kullanmanız için bir CVV kodu verilmektedir. Sanal kartla kullanılması sebebiyle bu koda CVV2 denilmiştir.

CVV2 kodu, CVV kodundan farklıdır ve 4 hanelidir. Temelde aynı görevi gören 4 haneli bu güvenlik kodu, sanal kart ile güvenli bir alışveriş yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Sanal kart ile alışveriş yaparken de tıpkı kredi kartında olduğu gibi CVV2 kodunu girmeniz gerekir. Tıpkı şifreniz gibi CVV kodunuzu da birileri ile paylaşmamalı ve başkalarının görebileceği şekilde not almamalısınız. Bu, kredi kartı güvenliğiniz için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
İlan Tarihi: 5 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.