İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

başvuru yok
162 okundu

İşsizlik Maaşı, bir süre çalışan ve işsiz kalan vatandaşların mağduriyetini gidermek amacı ile devlet tarafından ödenen ücrettir. İşsizlik maaşı almak isteyen bir vatandaşın belirli bir süre sigortalı çalışmış olması ve belirtilen süre içerisinde iş akdinin işveren tarafından sonlandırılması gerekir. İşsizlik Maaşı Prim gün sayısı arttıkça doğru orantılı olarak artar. Çalışan kişi sigortalı olarak 600 gün çalışır ise 180 gün, sigortalı olarak 900 gün çalışmış ise 240 gün, sigortalı olarak 1080 gün çalışmış ise 300 gün maaş ödeneği almaya hak kazanır.

İşsizlik Maaşına Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin;

Çalışmasında istek, yetenek ve performansının yeterli olmasına rağmen, kendi arzusu olmadan işveren tarafından iş akdi sonlandırılarak işini kaybeden çalışanlar başvurur. Son 120 gün içerisinde sigorta primi ödenmiş ve son 3 yılda 600 günlük işsizlik priminin işveren tarafından yatırılması gerekir. İşsiz kalındıktan sonraki 30 gün içerisinde İşsizlik Maaşı almak için başvuru yapılması gerekir. 30 gün içinde başvuru yapmayanlar bu haktan yararlanamazlar. Başvurular İŞKUR merkezlerinden, online olarak www.iskur.gov.tr adresinden yada e-devlet sistemi üzerinden yapılır.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması ve Maaş Tutarları

İşsizlik Maaşı hesaplanması, sigortalının son dört aylık prim ödeneğinin esas kazançları göz önünde bulundurarak hesaplanan günlük brüt kazancın %40’ı olarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan İşsizlik Maaşı tutarı, Asgari ücretin yüzde seksenini geçmez. Hesaplanan bu ücret her ayın beşinde PTT şubelerinden kimlik ibrazı ile tahsil edilir. Son zamlanan asgari ücret ile birlikte en düşük İşsizlik Maaşı tutarı 705,60 TL’den, 805,44 TL’ye, en yüksek İşsizlik Maaşı 1.411,20 TL’den, 1.610,88 TL’ye yükselmiştir. İşsizlik Maaşı damga vergisi hariç hiçbir vergi ve kesintiye tabi değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 7 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.