İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

başvuru yok
167 okundu

Teknolojinin gelişmesi ile internet üzerinde kurulan sanal alışveriş sitelerinin sayısı da artış gösterdi. Durum böyle olunca sanal alışveriş sitelerinin güvenilirliği de tartışılır oldu. İnternet üzerine kredi kartı kullanmanın riskleri de artmaktadır.

İnternet Alışverişlerinde Kredi Kartı Kullanmanın Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet alışverişlerinizde kredi kartınızdan faydalanmaktaysanız bilmeniz gereken en önemli detay alışveriş yaptığınız sitenin güvenilirliğidir. Daha önce o siteden başkalarının da alışveriş yaptıklarından emin olmanız gerekir. Günümüzde bankaların almış olduğu onca önlemlere rağmen bile güvenlik açıkları mevcuttur. Bu sebeple bildiğiniz, güvendiğiniz siteleri kullanarak alışveriş yapmak sizlerin yararına olacaktır.

Alışveriş yaparken bilmeniz gereken diğer bir önemli etken ise kredi kartı bilgilerinizi asla tarayıcınıza kaydetmeyiniz. Tarayıcınızdaki çerezleri silmekte fayda sağlayacaktır.

Kredi kartı bilgilerini verirken sanal klavye programı kullanmak da güvenlik açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Çünkü sizin haberiniz olmadan bilgisayarınızda trojen programı sızmış olabilmesidir. (Trojen programı sizin klavyede yazdıklarınızı kaydedebilen bir programdır.)

İnternet Alışverişlerinde Bankaların Aldığı Önlemler

Bankalar da internetten alışveriş yapan kullanıcıları için önlem almaktadırlar. Bu önlemler kullanıcılarının güvenli bir alışveriş yapmalarına olanak sağlar. İnternetten alışverişinizi tamamladığınızda Alışveriş yaptığınız sitenin sizleri farklı bir siteye yönlendiriyorsa alışverişinizi tamamlamayınız. Çünkü alışveriş yaptığınız site sizleri yalnızca bankanın kendi sitesine yönlendirebilir. Aksi durumlarda kredi kartı yönlendirildiğiniz sitenin bankanın kendi sitesi olup olmadığını ise tarayıcınızın adres sütunundaki domain ismine bakarak anlayabilirsiniz.

Siparişinizi tamamlamak için ayrıca cep telefonunuza kredi kartınızın kayıtlı olduğu bankadan kısa mesaj gelmelidir. Gelen kısa mesajdaki şifreyi alışverişinizi tamamlamak için kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Bilgilerinin Gizliliği

Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle başka bir kişiyle paylaşmamanız gerekir. Bilgilerinizi dijital ortamlarda veya kağıt üzerinde kesinlikle bulundurmayınız. Kredi kartınız üzerinde yazan CCV (güvenlik numarası) ve kart numarasını gizli tutunuz. Kredi kartınızda sizin haricinizde bir harcama yapılıyor mu öğrenmek için kredi ekstrenizi düzenli olarak kontrol ediniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 25 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.