Halkbank Devlet Bankası mıdır?

başvuru yok
215 okundu

Halkbank Türkiye Cumhuriyeti devlet bankalarından biridir ve devlet bankaları sıralamasında en büyük 3. banka konumunda bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de faaliyette bulunan bankaların en büyük 7.si konumundadır. Halkbank 1993 yılında kurulmuştur. Çalışan personel sayısı 17’bindir. Halkbank’ın dünya sıralamasında ise 157. sıradadır. Halkbank esnafa yönelik faaliyetleri sayesinde esnaflar tarından en çok tercih edilen banka statüsündedir.

Günümüz Türkiye’sinde Halkbank’a sağlanmakta olan devlet desteği sayesinde modernleşme aşamasını her fırsatta değerlendirip halkın lehine sunmaktadır. Halkbank’ın modernleşme süreci halkbank’ı günümüzdeki bankalar arasındaki konumuna getirmiştir. Halk bankası 1950 yılına kadar halk sandıkları aracılığı ile halka hizmet vermiş 1950 yılından sonra tamamen özgürleşmiş, şube açma, kredi verme vb. işlemlerde hizmet verme yetkisi ile hizmetlerine devam etmiştir.

Kuruluş Amacı

Halkbank’ın kuruluş amacında diğer devlet bankalarını özendirmek yatar. Bu özelliğinin yanında da halk’a düşük faizle krediler vermek gibi avantajlı amaçları da bulunmaktadır. Halkbank’ın bu amacı diğer özel bankaları özendirmiş diğer bankalarında bir rekabet içerisinde bulunmasında halka avantaj sağlamıştır. Halkbank’ın düşük faizleri özel bankaların düzensiz miktarı fazla faizler vermemelerine etken olmuştur. Halkbank’ın kuruluş amaçlarından biride ticarete katkı sağlamak olmuştur.

Yapılan bu özendirmeler sonucunda verilen faizli para piyasaya nakit olarak döner ve ekonomide hareketlilik sağlar hale gelir. Kurulduğu zaman diliminden bugüne Türkiye Cumhuriyetinin hazinesine gelir kaynağı olan banka Türkiye’de birçok yabancı ortağı olan bankalardan değildir.

HalkBankası Yapısında Bulunan Kuruluşlar

Halk Sigorta, Halk Emeklilik, Halk Yatırım, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Halk Leasing, Halk Portföy, Halk Faktöring, Halkbank Kobi, Halk Akademi, Halkbank Gayrimenkul, Halkbank Evim gibi hizmet vermekte olan kurumları ile karşımızdadır. Türkiye’de toplam 891 adet şube olan bankanın personel sayısı 15 binin üzerindedir.

2004 yılında Pamuk bankında bünyesine katılmasıyla daha güçlenen ve değişen banka KOBİ bankacılığında gelirleri orta ve orta üzeri olan müşterilerine özel hizmetler geliştirmeye devam etmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 14 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.