Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi

2 başvuru
332 okundu

Bankaların, tüketici kredilerine olan yoğun ilgiden dolayı, kredi talebinde bulunan müşterilerinin kredi notlarına göre değerlendirip, risk derecelerine göre kredi taleplerine cevap vermektedir. Bu kredi notları belirlenirken, risk grubuna göre hem rakamsal hem de renk gruplarına göre bir ayrım yapılmıştır. Bu renkler ve rakamlar, kişilerin risk derecelerini göstermektedir. Findeks tarafından hazırlanan bu değerlendirmeler, bankalara doğru karar almada bir pusula görevi üstlenmiştir. Bu yazımızda Findeks rengi kırmızı olana kredi başlığında, kredi notu çok riskli sınıfında yer alan kırmızı renk sahiplerinin kredi taleplerinde neler ile karışılacağı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Kişilerin geçmiş finans bilgileri kredi kayıt bürolarına iletilir. Kredi kayıt bürosu da online olarak hizmet veren alt kuruluşu olan Findeks sistemine bu bilgileri yükler. Bankalarda farklı kişilere ait bu bilgiler dâhilinde kredi onaylarını değerlendirir. Kredi not değerlendirmesinde en alt grupta yer alan ve Çok riskli olarak sınıflandırılan kişiler, kırmızı grup içerisinde değerlendirirler. Kırmızı gruba dâhil olan kişilerin Findeks tarafından belirlenen notları 0- 799 rakamları arasında yer almaktadır.

Kredi notu 0-799 arası olup, kırmızı renk içerisinde olanlar, alınan kredileri ödememiş, birden fazla geciktirmiş veya bankalar tarafından icra tabi başlatılmış keşilerdir. Bankalar bu kişileri çok riskli gördüğü için kredi vermezler. Ama istisnalar kaideyi bozmaz sözünden hareket edilirse, bu tabuyu yıkıp Findeks rengi kırmızı olana kredi veren bankalarda yok değil. Ama bu bankalar genellikle özel bankalardır. Devlet bankaların kuralları diğer özel bankalara göre daha katıdır.

Rengi kırmızı olan kişilere kredi veren bankaları incelediğimiz de genellikle yeni açılmış ve adını duyurmak isteyen bankalar olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu bankalar, rengi kırmızı olanlara kredi verirken de kırk dereden kırk su getirttiklerini de bilmeniz gerekir. Bu bankalar kredi verirken kesinlikle bir teminat istemektedirler. Mesela maaş alıyorsanız maaşınızı kendi bankalarına taşımalarını isteyebilirler. Yine kredi notu yüksek kefiller isteyebilirler.

Bankalar bununla da yetinmeyip, kredi talep eden kırmızı renge sahip kişilerden bir teminat göstermelerini talep edebilirler. Üzerinizde kayıtlı, bankanın belirleyeceği bir taşınır veya taşınmaz gayrimenkul varlığı ipotek etmek isteyebilirler. Bu şartlar yerine getirildiğinde, rengi kırmızı olana kredi veren bankaların olduğunu bilmenizi isterim. Eğer ki bankanın bu taleplerini yerine getiremiyorsanız o bankalarda kredi notunuzun çok riskli olduğundan kredi vermek istemezler. Sonuçta banka da, vermiş olduğu krediyi geri almak ister.

Findeks rengi kırmızı olana kredi makalemizde son olarak hatırlatmak istediğimiz; bankalar kredi notu çok riskli olan kırmızı renge sahip kişilere kredi vermeyi kabul etse bile, tüketicinin talep ettiği miktarı değil, kendisinin uygun gördüğü tutar kadar kredi verebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 24 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi (2 Başvuru)