Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

başvuru yok
154 okundu

Findeks kredi notu, bir tür banka karnesidir. Bu karne, gerçek sektör gelir giderleriniz ve finans dokümanınızdan ibarettir. Fakat bu etkenlere ek olan şeylerde bulunmaktadır. Şuana kadar yapılan hesaplamalarda en yüksek kredi notu 1900 olarak belirlenmiştir. Bu not finansal anlamda oldukça yüksek bir değere tekabül etmektedir. Findeks kredi notu şahsın kredi almasını kolaylaştırır. Bankalar en çok 1700 ve üzeri nota sahip olanlara kredi vermektedir.

Daha önceki borçların ödeme zamanları, düzenli olarak verilen asgariler findeks kredi notunu artıran bir diğer etmendir. Ayrıca banka, kredi notu yüksek olanlara faiz indirimi hediye ediyor. Böylelikle kişiler kolaylıkla kredi alabiliyorlar. Bunun yanında bazı bankaların yaptığı findeks kredi notu kampanyaları bulunur. Findeks kredi notu beş başlık ile hesaplanmaktadır.

Bireysel Kredi Ödemeleri

Bu etmen kredi notunu %30 etkilemektedir. Daha önce aldığınız krediler ve kullandığınız kredi kartlarının ödemeleri bu etkende oldukça önem taşıyor. Bu notu belirlerken başvurduğunuz banka geçmişinizi de sorgulamaktadır. Bu etmen notunuzu en çok etkileyen etmendir.

Mevcut Bakiye Ve Borçlar

Bu etmen ise notunuzu %25 etkilemektedir. Bu noktada banka sizin krediyi ödeyip ödemeyeceğinizi kontrol etmektedir. Başvuruda bulunduğunuz güncel borçlarınız önem teşkil ediyor. Bankaların size güvenmesi notunuzu oldukça yükseltmektedir.

Yeni Kredi Başvurusu

Kredi başvurularınız, notunuzu %20 oranında etkiler. Bir bankada başvurunuz değerlendirilirken başka bir bankaya başvurmanız notunuzu düşürecektir. Kredi çekme sayınızda notunuzu son derece etkileyen diğer yöndür. Eğer ömrünüz boyunca bir kredi çektiyseniz, findeks kredi notunuz düşecektir.

Kullanım Yoğunluğu

Hayatınızda kredi kullanan biriyseniz ve kredilerinizin en azından asgarilerini zamanında ödüyorsanız notunuz yüksek çıkacaktır. Kredi kullanım sıklığınız findeks notunuzu %15 oranında etkilemektedir.

Diğer Etkenler

Düzenli olarak ödemeniz gereken verginiz, elektrik faturaları, su faturaları, tasarruf gelir giderleriniz, sigorta ödemeleriniz findeks kredi notunuzu tamamlayan en son etmendir. Sayılan diğer etkenler notunuza %10 oranında katkı sağlıyor. Bu konuda banka sizin ödeme tarihlerinizi takip eder ve size güvenip güvenmeyeceğinizi test etmektedir. %100 not hesaplamasında en çok kredi ödemeleriniz önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 19 Haziran 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.