Findeks Kredi Notu Hesaplama

başvuru yok
349 okundu

Maddi imkanlar dahilinde alınması güç olan ihtiyaçları temin edebilmek için bankalardan kredi kullanmak günümüzde oldukça yaygındır. Kredi kullanabilmek için her bankanın bir biriden farklı prosedürleri mevcuttur. Bankaların kredi vermesi için sizin bu krediyi geri ödeyeceğinize ikna olmaları gerekmektedir. Bankaya kredi başvurusu yapmadan evvel kredi almanızın ne oranla mümkün olabileceğini görebileceğiniz bir sistem vardır. Merak edenler için söyleyelim; sistemin adı Findeks.

Nedir Bu Findeks?

Findeks Türkiye’de bulunan 9 popüler bankanın birleşerek oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistem sizin ödeme alışkanlıklarınızı, ne sıklıkla kredi kullandığınızı, kredi başvurularınızı kısacası bankalar ile tüm ilişkinizin toparlandığı ve bunu bir not haline dönüştüren sistemdir. Bankalar sizin kredi taleplerinizi bu sistem tarafından oluşturulan puanı göz önünde bulundurarak değerlendirmektedir.

Kredi Notum Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuzun hesaplanmasında Findeks tarafından belirlenen kriterler esas alınmaktadır. Puanınızı etkileyen faktörler ve oranları ise 5 madde olarak sayabiliriz.

1. Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarına ait borçların zamanında geri ödenmesi kredi notunuzun hesaplanmasında %35 etkilidir.

2. Kredi borçlarınızın ve kredi kartınızın mevcutta ne kadar borcu kaldığı kredi notunuzun hesaplanmasında %35 etkilidir.

3. Çok yakın zamanda kullanmış olduğunuz kredi olup olmadığı kredi notunuzun hesaplanmasında %11 etkilidir.

4. Bankalardan kullanmış olduğunuzun kredilerin yoğunluğu kredi notunuzun hesaplanmasında %10 etkilidir.

5. Sürekli olarak kredi başvurusu yapmak gibi diğer maddeler dışındaki faktörler ise %9 oranında kredi notunuzun hesaplanmasını etkilemektedir.

Kredi almak için bankalara başvurmadan evvel ne oranda başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını Findeks notunuza bakarak tahmin edebilirsiniz. Notunuzun düşük olması halinde yukarıda saymış olduğumuz maddelerde belirtilen kriterlere uygun hareket etmeniz Findeks kredi notunuzun hızla yükselmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 20 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.