Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

başvuru yok
177 okundu

Devlet; hasta, yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç akrabalarına bakan kişilere aylık düzenli bir maş sağlıyor. Bu maaş evde bakım maaşı olarak adlandırılıyor. Bu maaştan faydalanabilmek için üç şartı taşımanız gerekli:

1- Gelir kriterlerine uygun olmalısınız

2- Bakıma muhtaçlık kriterine uygun olmalısınız

3- Ağır engelli raporu bulunmalı

Açıklamak gerekirse gelir kriterine uygun olmanız için; aile içerisinde yaşayan herkesin toplam net geliri hesaplanır ve engelli birey de dâhil olmak üzere hanedeki kişi sayısına bölünür. Bu hesaplamaların sonucunda kişi başına düşen net gelir miktarı, asgari ücretin %66,6’sından düşük olmalıdır. Bu hesap yapılırken net asgari ücretin içerisinde bulunan AGİ yani Asgari Geçim İndirimi sayılmıyor. Kısaca asgari ücret 1600 TL ise bunun en az 152 TL olan AGİ’si çıkarıldığında 1448 TL kalıyor. 1448 TL’nin yüzde 66.6 sı hesaplanarak çıkan sonucun 964 TL den az olması bekleniyor.

Bakıma muhtaçlık kriterinde ise engelli vatandaşın tek başına yeme, içme, tuvalet, temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına bakılıyor. Ağır engelli raporu kriterini sağlamak için tam teşekküllü bir hastaneden alınan, sağlık kurulunun düzenlediği raporda engel oranı en az %50 olup ağır engelli bölümünde evet yazması gerekiyor. Küçük çocuklar için bu rapor 1-2 senelik veriliyor ve ağır engelli kısmı işaretlenmiyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Gerekli nitelikler sağlandığı takdirde evde bakım yapan kişiye devlet tarafından aylık 1027 TL maaş veriliyor.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Gerekli şartları taşıyan herkes evde bakım maaşını talep edebilir. Başvuru için birtakım belgeler istenmektedir. Bunlar:

  • Bakıma muhtaç kişi ve bakacak kişinin kimlik fotokopileri
  • Sağlık raporu veya sağlık raporunun fotokopisi
  • Bakıma muhtaç kişinin iki adet vesikalık fotoğrafı ve varsa eğitim durumunu gösteren belgeler
  • Bakıma muhtaç kişinin (varsa) vasisinden vesayete ilişkin mahkeme raporu
  • Anne babası boşanmışsa boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Bu evraklar ile birlikte SHÇEK il Müdürlüğüne yapılan başvurular incelenir. Bir heyet bakıma muhtaç kişinin ve ailesinin evine giderek inceleme yapar, tutanak hazırlar. Başvuru sonucu 3-6 ay gibi bir zaman diliminde açıklanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 6 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.