Esnafın Kredi Borçlarına Af

başvuru yok
97 okundu

Esnafların kredi ile iş yapması ve bu işlerin istenilen sonucu vermemesi ile kredi ödemelerinde sıkıntı bulunmaktadır. Bu kredi ödeyememe durumu ile esnafları hem kredi notları düşmektedir hem de sicillerinde sorun oluşmaktadır.

Yeni gelen düzenlemeye göre birçok esnaf için kredi borçlarına af çıkmaktadır. bu af işleminin de belirli şartları bulunmaktadır. Bunlardan biride takibe düşen esnaf dosyalarının tek seferde kapatılması ile faiz uygulaması yaptırılmamaktadır. Aynı zamanda kısa vadeli olarak yapılan taksitlerin faizleri de düşmektedir. Bu alanda yapılan açıklamaya göre 12 ay vadeli yapılan taksitlere yüzde8 faiz oranı, 24 aya göre yapılan taksitlendirmeye de yüzde 12 faiz uygulaması gelebilmektedir. Bu faiz oranlarının borç miktarının oranına göre değişim göstermesi de söz konusu olmaktadır.

Esnaf kredi borçlarının aynı zamanda esnaf kefalet kooperatifine yapılan borçlara da af gelmesi mümkün olmaktadır. Gümrük bakanı Bülent Tükfekçi’nin yaptığı açıklamaya göre, esnaf kefalet kooperatifine olan borçların sadece anaparası 786 milyon TL olarak belirlenmektedir. Bu yüzden yapılan esnaf kredi borçları bu kapsamda da gelişmektedir.

Esnaf Kredi Borçlarına Katılabilecek Kişiler

İki yıl gibi bir süre ile yapılandırmada bulunan borçlarını ödeyemeyen esnaflar da bu durumdan yararlanabilmektedir. Anapara bor oranı 10.000 TL ile başlayıp 100.000 TL ye kadar devam etmektedir. Bu miktarların ödeme planları;

  • Faiz oranı
  • Taksit sayısı
  • Aylık taksit
  • Toplam geri ödeme şeklinde esnaflara tasarlanmaktadır.

 

Bununla beraber 15 Temmuz olaylarında şehit ya da gazi olan kişilerin, birinci derece yakınları ya da ikinci derece yakınlarında bu durumdan faydalanabilmektedir. Şehit ve gazi yakınları birinci ve ikici derece yakınları faiz oranı olmadan 48 ay yani 4 yıla kadar ödeme koşulları bulunabilmektedir. Bu ödeme koşulları da aynı şekilde taksitlendirme işleminden geçmektedir.

Bu kredi borçlarına yapılan af işlemleri ile gecikme faizleri hepten olarak silinmektedir. Böylece takibe düşen dosyalar silinmekte ve esnafların sicillerine yeniden düzenlenmektedir. Bu durumu değerlendirmek isteyen birçok esnaf şimdiden araştırmaya başlamaktadır.  Ayrıca yapılan esnaf kredi borçlarının affı ile tam olarak 65 milyar TL destek bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 27 Ağustos 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 4,86 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.