En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

başvuru yok
13.515 okundu

Ev almak kolay bir iş değildir. Bunun için gerekli olan birikim ve özverili çalışmaktır. Eğer ki almak istenilen ev bütçeyi aşıyorsa, aşan kısım Konut Kredisi ile tamamlanabilir. Tabi ki konut kredisi kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bunların en başında kullanılan kredi miktarının geri ödenmesidir. Geri ödeme konusunda yapılan planlamalar çekilen konut kredisinin en başından sonuna kadar düşünülerek ödeme planı hazırlanmalıdır. Gerekli ödeme planı en başta bütçeye göre tasarlanırsa, çekilen konut kredisini geri ödemek kredi kullanan kişiye ekonomik yönden rahatlık sağlar.

Kredi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi kullanarak ev almaya karar verdikten sonra ödeme vadesi için karar verilir. Vade ne kadar uzun olursa faizi o kadar çok olur. Ne kadar kısa olursa faiz oranı düşük, aylık ödeme miktarı yüksek olur. Bu noktada aylık ne kadar para ayrılabileceği hesaplanmalıdır. Ödeme vadesini kısa tutarak da gelirin üzerinde bir gider ortaya çıkarsa bu seferde geçinmek konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu noktada önerilen miktar aylık gelirin %40′ ı kadar borçlanmaktır. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra ve kullanılmak istenilen kredi miktarı hesaplandıktan sonra kredi başvurusunda bulunulur.

Konut Kredisi Nelerden Oluşur?

Konut kredisi her kredide olduğu gibi anapara ve faizden meydana gelir. Ancak diğer kredilerden farkı olarak KKDF ve BSMV vergisi alınmaz. Bankaya gidildiğinde kredi için öncelikle başvuru yapılır. Başvuru sonrasında kişinin maaşının ödemeye uygunluğunu kontrol etmek amacı ile maaş bordrosu ve çekilmek istenen miktar evin değerine göre hesaplandığı için öncelikle evin eksper aracılığı ile kontrol edilmesi ve konutun değerinin hesaplanması amacı ile tapu fotokopisi istenilmektedir. Eksperin çıkardığı değerin ortalama olarak %75 i kadar kredi kullanılabilir. Bu miktar banka değiştikçe çeşitlilik gösterir. Tüm eksikler tamamlandıktan sonra herhangi bir engel yoksa kredi çekilir. Çekilen miktar istenilirse hesap numarasına gönderilir, istenirse nakit olarak verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 6 Nisan 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.