Ek Hesap Nedir? Faiz Oranları Nasıl Hesaplanır?

başvuru yok
118 okundu

Bankalarda sunulan hizmetlerin çeşitliliği sürekli artmaktadır. Ek hesap da bu avantajlı ve hayatı kolaylaştıran hizmetler arasında yer almaktadır. Birçok kişinin kullandığı ek hesap, ekonomik olarak sizi rahatlatmak adına sunulan bir hizmettir.

Alışveriş yaparken yanınızda fazla nakit olmayabilir. Bu gibi durumlarda ek hesaptan ihtiyacınız olan parayı çekmeniz ve işlerinizi halletmeniz mümkündür. Ek hesap bir nevi kredi kartından çekilen nakit para olarak görülebilir. Banka hesabınızda para olmasa dahi ek hesap aracılığıyla limiti aşmamak koşulu ile nakit para çekebilirsiniz. Burada size özel olarak belirlenen limit doğrultusunda para çekebilir ve limitin üstüne çıkamazsınız.

Ek Hesap Kullanımı

Tıpkı kredi kartı taksitlendirmesinde olduğu gibi ek hesapta da faiz ödemesi yapmanız gerekiyor. Faiz oranları çekeceğiniz para miktarına göre değişebiliyor. Eğer ek hesaptan yüksek miktarda para çekerseniz geri ödeyeceğiniz faiz miktarı da daha yüksek olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca ek hesap kullanırken düşük miktarda para çekmelisiniz.

Ek hesap limiti, alınan maaşa göre şekillendirilebilmektedir. Maaşınızın 2-3 katı kadar ek hesap limitinizi arttırabilmeniz mümkündür. İlk etapta düzenli ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol etmek adına bu limit oldukça düşük olabilir. İlerleyen zamanlarda ise ödemelerinizi düzenli yapmanız ve borcunuza sadık kalmanız durumunda ek hesap limitiniz yüksek miktarlara çıkarılabilir.

Hesabınızdan yapılacak otomatik ödemelerde veya alışverişlerinizi kartınızla yapmanız durumunda ek hesaptan para çekilebilir. Bu ek hesap limitini aşmayacak şekilde belirlenmektedir. Eğer banka hesabınızda hiç para yoksa ve ek hesap limiti de ödeme için yeterliyse otomatik ödeme işlemleri ek hesaptan da gerçekleştirilebilir.

Ek Hesap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek hesap da tıpkı kredi kartı gibi işlemektedir. Bu nedenle ek hesaptan para çektiğinizde veya alışveriş yaptığınızda bir sonraki dönemde ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer borcunuzu 3 ay boyunca ödemezseniz banka hakkınızda yasal takip işlemi başlatabilir. Bu durum da kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Ek hesaptan para çektiğinizde veya alışveriş yaptığınızda aylık değil günlük faiz uygulanmaktadır. Bu nedenle bankanızın günlük faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer faiz oranları yüksekse ve ek hesaptan fazla para çektiyseniz yüksek miktarda faiz ödeyebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu anlarda ekonomik sorunlarınızı çözmenize yardımcı olan ek hesap, uzun süre borcunuzu ödememeniz durumunda bankaların kara listesine girmenize bile neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 4 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.