Eft (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Nasıl Yapılır?

başvuru yok
158 okundu

Birine para göndereceğimizde veya birinden para göndermesini istediğimizde kullandığımız yöntemlerden biri EFT (Elektronik Fon Transferi)’dir. Fakat EFT yapabilmek için farklı bir kullanıcıya para göndermek zorunda değilsiniz. Bir bankada bulunan hesabınızdan yine size ait olan başka bir banka hesabına EFT talimatı verebilirsiniz. Yani EFT kısaca bir bankadan başka bir bankaya para gönderebilmenizi sağlayan işlemdir.

Siz X bankasını kullanırken Y bankasının müşterisi olan birine para transferi yapacağınız zaman EFT işlemini kullanmanız gerekir. Bu yöntem ile birlikte evimizde, iş yerimizde kısacası internete ulaşabildiğimiz her yerde dışarı çıkmaya ve bankaya gitmeye gerek duymadan para transferi yapabiliriz. Tabi bunun için internet bankacılığı kullanıyor olmalısınız. Tabi isterseniz bu işlemi bankaya giderek veya ATM’ler aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi nereden gerçekleştirdiğinizi önemli kılabilecek tek unsur ödeyeceğiniz para miktarıdır. Bankalar yapacağınız bu işlem için sizden ödeme isterler. Örneğin bu işlemi şubeden gerçekleştirdiğinizde 10 TL ödüyorsanız internet bankacılığını kullanarak 5 TL ödeyebilirsiniz. Ayrıca ödemeniz gereken tutar göndereceğiniz para miktarına göre de değişebilir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemini yapmak için internet bankacılığından faydalanırsanız yapmanız gereken ilk işlem ilgili bölümü açtıktan sonra para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını ve isim bilgilerini girmeniz olacaktır. ATM ile bu işlemi gerçekleştirmek isterseniz ilgili bankamatiğe giderek kartınızı kullanıp EFT işleminde bulunabilirsiniz.

EFT’nin Dezavantajları Nelerdir?

EFT işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta EFT saatinin geçmemiş olmasıdır. EFT saatini geçirmişseniz talimatınız bir sonraki iş gününe ertelenir. EFT işlemi bankaların açık olduğu iş günlerinde ve saatlerinde yapılabilir. Bu sebeple bir sorun yaşamamak için bayram, hafta sonu gibi resmi tatil günlerinde bu işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye edilmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 7 Şubat 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.