Dolar’ın Artış Sebepleri

1 başvuru
120 okundu

Bir birim yabancı ülke parasının, yerli para cinsinden ifadesine döviz kuru denir. Bir doların 5 lira etmesi demek; 1 Doların alım gücünün 5 adet Türk Lirası’na denk olduğu anlamına gelir. Peki, bir Dolar nasıl oluyor da bir gün 4.5 tane Türk Lirası ediyorken ertesi gün 5 tane Türk Lirası ediyor?

Dolar ve Türk Lirası’nın değerleri sürekli değişir, bu değişime çok fazla etken sebep olur. En önemli unsur ekonomideki dolar arzı ve dolar talebidir. Doların değeri ekonomide ne kadar dolar bulunduğuna ve insanlar tarafından ne kadar talep edildiğine bağlıdır.

Bir ülkede dolara olan talep arttığında yani o ülkedeki insanlar çok fazla dolar satın almak istediğinde piyasada dolar miktarı azalır. Nasıl ki sayısı az olan herkesin sahip olmak istediği ürünlerin değeri artıyorsa, işte doların değeri de aynı sebepten dolayı artar. Bu durumun tam tersi de geçerli olabilir. İnsanlar ellerindeki doları TL’ye dönüştürdüklerinde dolara olan talep azalır. Bu durumda ekonomide dolar miktarı arttığı ve piyasada Amerikan Doları bulmak kolaylaştığı için de doların değeri düşer.

İhracat yaptığımızda ülke içinde üretilen malları yurt dışına satarız ve karşılığında sterlin, dolar gibi dövizler alırız. İhracattan dolayı ya da yurt dışından alınan borçlar sayesinde ülkedeki döviz miktarı artar. Bu da dövizin değerini düşürür. Yine aynı şekilde ithalat yaparsak yani başka bir ülkeden ürün veya hizmet alırsak o ülkenin para birimine ihtiyaç duyarız bu durum oluşunca da ülke içindeki döviz miktarı azalır ve döviz azaldığı için de değeri artar. Bir ürünün veya hizmetin sayısı azaldığında, o şeyin fiyatı onu almak isteyen, ona en çok sahip olmak isteyen kişinin vermeye hazır olduğu fiyattır.

Doların artıp azalmasına etken olan bir diğer unsur da Merkez Bankası’nın Türk Lirası’na verdiği faiz ve ABD Merkez Bankası’nın Dolar’a verdiği faiz oranıdır. Eğer Merkez Bankası TL’ye verdiği faizi arttırırsa insanlar daha fazla gelir elde etmek için, ellerindeki dolarları Türk Lirası’na çevirerek bankalara yatırırlar. TL’nin getirisi yüksek olduğu için liraya olan talep artar bu durumda dolara olan talep azalır ve sonuç olarak doların değeri düşmeye başlar.

Bu Merkez Bankası’nın kura yaptığı bir etkidir. Yükselen kurlara karşılık olarak TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) genelde faizleri yükseltir. Diğer tarafta FED (Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası) ödediği faizi arttırırsa bu durumda da diğer ülkelerdeki dolar sahipleri daha çok kazanç sağlamak için ellerindeki paraları o ülkeye götürürler, böyle bir durum ortaya çıkarsa ekonomide dolar azalır, dolar talebi artar ve doların fiyatı yükselir.

Bir diğer unsur enflasyon beklentisidir. Eğer insanlar enflasyonun yükseleceğini düşünüyorsa ceplerinde Türk Lirası tutmazlar. Çünkü ellerinde bulunan paranın, yarın alım gücünün azalacağını düşünerek, paralarını başka ülkelerin para birimine çevirirler. Sebep her zaman benzerdir.

Dolar’ın değeri:

  • Piyasada ne kadar dolar bulunduğuna,
  • İnsanların dolara olan talebine,
  • Ve insanlara para kazandırıp kazandırmayacağına bağlıdır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
İlan Tarihi: 8 Ağustos 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (19 oy verildi, ortalama: 4,95 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

Dolar’ın Artış Sebepleri (1 Başvuru)