Dolar Yükselir Mi? [2018 – 2019]

başvuru yok
82 okundu

Dolar değerleri var olan piyasa değerlerine göre şekillenen ve oldukça çok faktöre göre şekil alan bir değerdir. Dolar yatırımcıları tarafından oldukça merak edilen bir konu ise son zamanlarda sürekli yükselme eğilimi gösteren doların hala yükselip yükselmeyeceği konusudur.

Elinde dolar yatırımı olan yatırımcıların sürekli yükselen dolar fiyatıyla satma eylemini ne zaman gerçekleştirmeleri gerektiği noktasında piyasa takibi yapmaktadırlar. Dolar yükselir mi sorusuna tek bir pencereden bakılamaz bu sebeple doların değerini ve artışını belirleyen faktörler ile değerlendirilmesi en mantıklı olanıdır.

Peki, Doları Ne Etkiler?

Enflasyon oranları başta olmak üzere yüksek faiz oranları, piyasa içi para hareketleri, takınılan siyasi tutumlar ve daha nicesi dolar fiyatı üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Dolar bir ülkenin döviz kurları içinde en önem gören para değerlerinden biridir.

Doların piyasa içi hareketleri sadece bu faktörlerle sınırlı değildir. bunlarla birlikte ülkelerin cari açıkları ve ödemeler dengesi bilançoları, ülkelerin sahip oldukları kamu borçları, ticaret hadleri ve spekülasyonlar dolar kurunun artmasında diğer önemli faktörlerdendir.

Dolar yükselir mi sorusunu merak edenler ilk olarak piyasa hâkimiyeti sağlamalıdır. Ülkelerin içinde bulundukları siyasal ve ekonomik durumlar bu belli başlı faktörler sayesinde şekillenir. Bu da doların kendi para birimleri karşısında değerini belirler. Ekonomik ve siyasal faktörler ile şekillenen doların artma ve azalma eğilimleri yurt dışı odaklı ABD’nin merkez bankası FEB tarafından da belirlenmektedir.

Tüm bu faktörler ile tekrar bakıldığında dolar ile ilgili tasarruf sahipleri piyasa içi takiplerini her pencereye yöneltmeli ve bu şekilde bir adım atmalıdır.

Dolar yükselir mi konusu üzerinden yapılan yorumlar ve piyasa analiz uzmanlarının görüşlerine göre son zamanlarda sürekli artış gösteren doların zaman içerisinde gerilemesi beklenmekle birlikte FED’in bu konudaki tasarrufunu göz önüne alırsak bu yorum değişebilmektedir.

Döviz piyasaları üzerinden yapılan bu günlük ve sürekli takipler değerin bazen artmakta olduğuna işaret ederken bazen de azalmakta ama hafta tahminlerinde belli standartlarda direnç gösterdiğini de vurgulamaktadır.

Yatırımcılara özel verilen danışmanlık hizmetlerinde bu konuda oldukça çekimser kalan yatırımcıların daha planlı ve sakin kalmaları konusunda destek hizmetleri mevcut.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 1 Ağustos 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.