Dolar Düşer Mi?

başvuru yok
80 okundu

Para piyasasında doların yükselmesini ve düşmesini etkileyen bir çok etken vardır. Bu etkenler ülke içi enflasyon ve büyüme odaklı olarak şekillenir. Dolar düşer mi diye sorulduğunda baz alınması gereken temel konu para piyasasındaki değerler ve ülkelerin takındıkları politik tavırdır. Doların yükselişi ya da değerinin azalması bunlarla ilintilidir.

Dolar kurunun değer kaybetmesi ülke içinde faiz oranlarının artması demektir.  Yani ülke içi faiz oranları artarsa dolar değer kaybeder. Yine yurt dışı faiz oranlarında yukarı doğru bir ivme olursa bu defa Türk lirası değer kaybederken dolar artar.

ABD ve diğer yabancı ülkelerde faiz oranlarının artması yine doların artmasına sebebiyet verir. Türk lirası değer kaybeder. Türkiye’de beklenen ihracat artışı da Türk lirasının değerlerinin artmasına sebep olur. Bu gibi belli başlı faktörlerin etkisiyle değerlerini değiştiren doların düşmesi piyasa ekonomisiyle ilişkilidir.

Peki Doların Artış ve Azalışı Nasıl Hesaplanır?

Bir ülkedeki dolar değerinin hesabı üç temel etkenle ölçülür.

  1. Ülkedeki enflasyon oranının doların düzeyini belirleyen ABD enflasyonu arasındaki fark
  2. Ülke içi faiz oranları ve ABD faiz oranları arasındaki fark
  3. Ülke içi döviz girişindeki kazanç ve döviz giriş çıkışında ödemeler arasındaki fark

Dolar düşer mi? diye merak edenlerin takip etmesi gereken bir takım ülke içi hareketler mevcuttur.

Bu hareketler ülke içi bütçe açığı hareketleridir. Bütçe açığı veren ülkelerde dolar yükselir. Ülkede işsizlik oranı artarsa doların yükselmesi beklenir.

Doların düşmesini bekleyenler ülke içi büyüme oranlarını takip etmelidir. Bir ülke büyüyorsa bu o ülke için doların değerinin düşmesini gerektirir. Enflasyon oranlarının artması ve yine politik tutumlar doların değerini arttırır.

Petrol fiyatları arttığında yine doların yabancı paralar karşısında değer artışı demektir. Bunun yanında ABD dış ticaret açığı doların değerinin düşmesine sebep olur.

Avrupa merkez bankasının tutumu ve hareketleri de bu konuda önem arz eder. Dolar düşer mi? sorusuna merkez bankasının tutumu penceresinden bakmak da oldukça önemlidir. Merkez bankası tarafından faiz oranları yüksekte tutuluyorsa doların değer kaybetmesi beklenir. Bu faiz oranları yüksekte olmasa bile bazen kasti şekilde yüksek rakamlarda gösterilir bu da avronun dolar karşısında değer kazanması İçin takınılan bir tutumdur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 3 Ağustos 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 oy verildi, ortalama: 4,91 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.