Çocuk Parası Nereden Alınır?

başvuru yok
147 okundu

Günümüz Türkiye’sinde Yeni doğan çocuklar için çocuk parası verilmektedir. Doğum parası memurlar da dâhil olmak üzere her aileye verilmektedir. Çocuk parası üç aydan üç aya ödenir. Alacağınız ilk çocuk parası çocuğunuzun doğduğu dönemi takip eden döneme ait olur. Çocuk parasını;

  • Evlat edinen anneler
  • Mahkeme kararı ile bakımınız altına verilen çocuklar;
  • Üvey çocuklar ya da evladınız gibi yetiştirdiğiniz, bakımını yaptığınız çocuklar içinde alabilirsiniz. Alınan çocuk parasının miktarını çocuğunuzun yaşı da belirler. Çocuğunuz 6 ve 12 yaşını doldurduğunda alacağı çocuk parası da artar.

 

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımı alabilmek için öncelik şart bebeğin 15 Mayıs 2015 Tarihinden sonra dünyaya gelmiş olmasıdır.

  • 1. Çocuk için 300 TL
  • 2. Çocuk için 400 TL

3 ve daha fazla çocuk için ise 600 TL gibi bir rakam belirlenmiştir. Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurmalıdır.

  • Bir anneniz yardım alabilmesi için öncelik şart başvuru yapmasıdır.
  • Doğum yardımı alabilmek için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.
  • Sadece TC vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Başka uyruklu kimselerin yararlanabilmesi söz konusu değildir.

 

Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışan anneler ise başvurularını çalıştıkları kurumdan gerçekleştirebilirler. Doğum yardımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları 144 veya 183 no’lu numaraları arayarak da öğrenebilirsiniz. Doğum yardımı alacak annelerin söz konusu para dilimi banka hesaplarına değil PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Yatan para direk annenin adına ve soyadına yatar başka kimselerin çekebilmesine müsemma gösterilmez. 15 Mayıs 2015 Tarihinden 1 Ocak 2018 Tarihine kadar 2 buçuk milyon bebek için ödeme yapıldı. Toplamda 1 milyar TL ödeme yapıldı. Yeni Doğan Bebeklerin İlk Çeyrek Altını Devletten sloganı ile başlatılan bir uygulama oldu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 31 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.