Borsa Nedir? Nasıl Girilir?

başvuru yok
67 okundu

Kısaca tanımlamak gerekirse belli kurallara göre, talep edilmiş mallar için organize edilmiş piyasaya borsa denir. Örnek olarak bir cümle ile tanımlamak gerekirse hisse senedi vb. evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymetler borsası adı verilmiştir. Borsada işlemler genellikle aracılar sayesinde yapılıyor.

Gerçekleşecek işlemin fiyatını satıcının arzı ile alıcının talebi belirliyor. Oluşan fiyat ilerleyen zamanlarda farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda fiyatların kontrolünü sağlamak amacıyla denetleyici kurumların varlığı da büyük öneme sahip.

Borsaya Giriş Nasıl Yapılır?

Eğer ki borsaya giriş yapılmak isteniyorsa öncelikle niçin giriyorum sorusunu sormak gerekir. Borsada paranın hangi ürüne yatırılacağına karar verilmeli ve buna göre bir ön araştırma yapılmalıdır. Çünkü rastgele yapılacak yatırım büyük riskler doğurur. Devamında ise yatırılan paranın kaybedilmesi gibi sonuçlar doğurabilir.

Her şeyden önemlisi borsayı takip etmek gereklidir. Yalnız bunu yaparken çok dikkatli takip etmekte fayda var. Neticede doğru ve dikkatli yapılmayan takip sonucunda borsada oluşacak kayıplar moral bozukluğuna yol açabilir.

Borsa Neye Göre Düşer Ve Neye Göre ​​​​​Yükselir?

Gelir ve gider arasında oluşan dengesizliklerden kaynaklanan durumlarda düşebilir. Örneğin bir insan kazandığından fazla miktarda harcama yapıyorsa mutlaka borç alıyor demektir. Bu gibi durumlar görülürse borsada yatırım yapılan yerin değeri düşecek, sonucunda yatırım büyük risk altına girecektir.

Borsada Para Kazandıracak Hisse Senetleri Nelerdir?

Öncelikle hisse alınacak şirket hakkında yapılacak bir ön analiz doğru yatırım için çok önemlidir. Bunun içinde çok fazla bilgili olmaya veya analist olmaya gerek yok. Değerli olan şirketi ve gelecekte nasıl bir yerde olacağını dikkatli bir analiz sayesinde belirleyebilir, sonrasında yatırımı doğru şekilde yapabilirsiniz.

Borsada Uzak Durulması Gereken Şirket Hisseleri

Bunu anlamak çok da zor olmasa gerek. İsmini cismini bilmediğiniz şirketlere yatırım yapmamak gerek. En azından borsada profesyonel olana kadar bu durumdan kaçınmak yararınıza olur. Şirket hakkında olumlu yorumlar duyulsa bile şirket tanınmıyor ise uzak durmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 12 Mart 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.