Bankalar Yırtık Parayı Alır mı?

başvuru yok
217 okundu

Günlük hayatta para kullanan herkesin başına gelebilecek şeylerden biri paranın yırtılmasıdır. Bu yırtılma sorununu bant ile çözüm bulan insanlar var tabi ki ama bu her zaman yeterli bir çözüm değildir. Para bantlanamayacak kadar yırtık olabilir ve bant ile çözüm bulamazsınız.

Peki, Banka Yırtık Parayı Alır mı?

Paranız yırtıldı işte bu yırtılan parayı bankalar alıyor paranızın neresinden yırtıldığının önemi yok neresinden olursa olsun bankalar yırtık parayı alır. Paraların üzerinde silahlar da olduğu gibi seri numaraları vardır bankalar yırtık parayı aldıklarında seri numarasını merkez bankasına bildirir ve sizin yırtık paranızın seri numarası kayıttan silinir ve o seri numaradan bir para daha basılır.

Neden Bankalar Yırtık Parayı Alır?

Bankaların yırtılan parayı alması çok güzel bir çözümdür. Neden bankanım yırtık parayı aldıklarına dair sonuçları vardır. Bu sebeplerden bir tanesi Türkiye ekonomisidir 1 TL’nin imha olması veya kayıp olup bir daha bulunmaması Türk ekonomisinden 1 TL’nin olmamasıdır yani Türk ekonomisinden 1 TL’nin eksilir. Sizin yırtık paranızın 100 TL olarak farz edelim bu 100 TL yırtıldı ve kullanılmayacak bir halde bu 100 TL’yi banka almadığı zaman Türk ekonomisinden 100 TL eksilmiş olmaktadır.

Bankaların yırtık parayı alma sebeplerinden en önemli olan unsur da budur Türk ekonomisinin gerilememesidir. Bu durum sadece Türk ekonomisi ve Türkiye’yi değil paranın sahibini de etkiler eğer banka bu parayı almasaydı yırtılan 100 TL Türk ekonomisine de paranın bulunduğu vatandaş için bir zarar haline gelirdi. Ama bankalar yırtılan paraları aldığı için Türkiye ekonomisi ve vatandaş da zarar etmemiş oluyor ve ortada mağdurluk kalmıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 23 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.