Bankada Nasıl İpotek Yaptırırım?

başvuru yok
198 okundu

Bankada ipotek yaptırabilmek için öncelikle taşınır veya taşınmaz mal varlığından söz etmek gerekir. Herhangi bir taşınmaz mal veya araç üzerine kredi çekerek ipotek konulması işine ipotek denir. Bankadan kullanılacak araç, konut veya ticari kredilerde taşınmaz malların veya taşıtların üzerine ipotek konulabilir.

Herhangi Bir Taşınmaz Malın Üzerinden Kredi Başvurusu Yapabilmek İçin;

Öncelikle taşınmazımızın üzerinde herhangi bir kısıtlayıcı şerh bulunmamalıdır. Kısıtlayıcı şerhler nelerdir ve ne işe yarar. Tedbir, kamulaştırma, haciz, aile konutu şerhi, 775 sayılı gece kondu kanununu 34. maddesi şerhi, vesayet altına alınması şerhi, malikin ölü olduğunun belirtilmesi, el koyma kararı ve benzeri şerhler bulunması durumunda taşınmazın üzerindeki kullanım hakkı sınırlandırılmış olur ve bankaya teminat gösterilemez.

Taşınmaz malın üzerinde herhangi bir şerh bulunmadığını varsayalım, bankadan kredi onayının çıkmasının ardından, Bankadan verilecek ipotek evrakları ile ilgili Tapu Müdürlüğüne ipotek işlemi için müracaatta bulunulması gerekmektedir. Tapu Müdürlüklerinde işlemin yapılabilmesi için sabah 08.30-12.30 saatleri arasında başvuru yapılması gerekmektedir.

Tapu Müdürlüğüne İpotek Tesisi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir

işlem taşınmaz malın sahibi tarafından yapılacak ise, kimlik fotokopisi/aslı ve son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf, işlem taşınmaz sahibinin vekili tarafından yapılacak ise ipotek işlemleri için verilmiş vekaletnamenin aslı, vekilin kimlik fotokopisi/aslı ve e son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf, varsa tapu, taşınmazın cinsinin iskanı alınmış bir konut olması durumunda zorunlu deprem sigortası ve bankadan verilmiş ipotek evrakları ile Tapu Müdürlüğünde başvuru yapılır.

Başvuru Yaptıktan Sonra İzlenecek Yol Nelerdir

Tapu Müdürlüğüne başvuru yaptığımıza dair mesaj bilgilendirmesi yapılacak ve daha sonra da tarafımıza bir adet başvuru formu verilecek ve mesaj bilgilendirmelerini takip etmemiz istenecek, işlemlerimiz hazırlanıp harç ve randevu bilgisi mesajı alındıktan sonra banka personeli ile birlikte belirtilen saatte Tapu Müdürlüğüne imzalar atılarak tarafımıza verilecek ipotek belgesi ve resmi senet suretleri ile birlikte bankamıza evrakları teslim edip kredinizi kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
İlan Tarihi: 18 Ocak 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz değerlendirme yok.)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.