Banka Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

başvuru yok
48 okundu

Bankalar insanların maddi olarak farklı ihtiyaçlarını farklı yöntemlerle karşılarlar. İnsanlar bazen krediyle bazen de kredi kartıyla maddi ihtiyaçlarını bankalar üzerinden karşılamaktadır. Bankaların sağlamış olduğu bu desteği kullanmak için kişilerin kredi notlarının yeterli seviyede olması şartı vardır. Banka kredi notu yeterli seviyede olmayan kişilere kerdi ya da kredi kartı verilmez.

Banka Kredi Notu Nedir?

Bankalar, verdikleri krediler ve kredi kartları için bir takım şartlar istemektedir. Son dönemde bu şartların esnemesi nedeniyle birçok kişi bankalardan kredi kullanmaya başlamıştır. Bu kullanımların bir kısmı bilinçsiz olunca kişiler maddi anlamda zorlanmaya başlamış ve kredilerin bir kısmı ödenemez hale gelmiştir. Bunun üzerine farklı bir bankadan kredi çekerek bu borçları kapatmayı deneyen kişiler tam anlamıyla iflas etmiştir.

Yukarıda bahsedilen olumsuz durumun yaygınlaşması üzerine bankalar arası bir kurul kurularak bu durum engellenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda banka kredi notu ortaya çıkmış ve bu sorun büyük bir oranda ortadan kalkmıştır.

Bankalarda geçerli olan kredi notu kişilerin geçmişte yapmış oldukları bütün finans işlemlerine göre veriliyor. Kredi kartı kullanımı, bunun geri ödemesi, kredi kullanımı ve ödemesi, banka hesapları gibi bütün unsurların incelenmesiyle oluşan bir nottur. Kişiler borçlarını düzenli ödüyor ise kredi notu yüksek olurken bunların sıkıntı olması durumunda not da doğal olarak aşağılara düşmektedir.

Banka Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Yukarıda bahsedilen olumsuzlukların yaşanmaması için oluşturulan kredi notları kişilerin bankalarla olan ilişkilerini düzenlemektedir. Şöyle ki; ödemelerini düzenli yapan ve bankayla herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişilerin banka kredi notu yüksek olmaktadır. Bankalar bu tür kişilerin kredi ya da kredi kartı taleplerine genellikle olumlu yanıt verirler. Fakat ödemeleri sıkıntılı olan kişiler için tam tersi bir durum söz konusudur. Bu kişilerin notları düşük olur ve buna bağlı olarak bankalar bu kişilerin taleplerine temkinli yaklaşırlar.

Kredi notlarının farklı seviyeleri bulunur ve en alt seviyede yer alan iki grubun talepleri büyük oranda reddedilirken üst grupta yer alanların ki kabul edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
İlan Tarihi: 7 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.