Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

başvuru yok
792 okundu

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babanın mal varlığı herkes için merak konusudur. Çünkü babanın mal varlığı; eş, evlatlarına ve yakınlarına miras kalır. Babanın mal varlığında para,araba olabileceği gibi tapu gerektiren ev, iş yeri, tarla gibi gayrimenkuller de bulunabilir. Her ne kadar babaya saygısızlık olmasın diye merak belli edilmemeye çalışılsa da kafa da her zaman bir soru işareti olarak kalır. Bunun içinde öğrenmenin yolları araştırılır.

Mal Varlığını Öğrenmek İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Babanızın mal varlığını iki şekilde öğrenebilirsiniz. İlk olarak bankaya giderek öğrenebilirsiniz. İkinci olarak online üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde babanızın mal varlığını öğrenebileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Bankaya giderek öğrenebilmeniz için babanızın vefat etmesi gerekir. Online için ise vefat olması gerekmez. Sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde konut, dükkan, arazi gibi tapu ile ilgili gayrimenkulleri de Tapu İşleri’ne giderek öğrenebilirsiniz.

Bankadan Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babanız öldükten sonra, size ve diğer yakınlarına ölüm belgesi verilir. Her bankaya gidip, ölüm belgesini göstererek dilekçe yazmanız gerekir. Bu dilekçeyi vefat eden kişinin, birinci derece yakınları ve mirasçısı yazabilir. Dilekçe cevabı için uzun bir süre beklemek gerekmez. Çoğu zaman gişe görevlisi veya banka operasyon yönetmeni, dilekçenize kısa sürede yazılı bir cevap verir. Bu kağıtta ölen kişinin mirasçılarına bıraktığı mal varlıkları yazılır. Böylelikle babanızın mal varlığını, yazılı kağıtta görebilirsiniz.

Online Olarak Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Ev, tarla, iş yeri gibi tapu gerektiren bilgileri iki şekilde öğrenebilirsiniz. Birincisi, Tapu İşleri’ne gidip, üzerinize kayıtlı olan gayrimenkulleri sorgulatırsınız ve yazılı bir cevap alırsınız.İkinci olarak www.turkiye.gov.tr adresinden online olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. Açılan sayfada tapu bilgileri bölümüne tıklayarak, üzerinize kayıtlı bütün tapuları öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer e-Devlet şifreniz yoksa endişelenmeyin. PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında, e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifre sadece size özeldir. Başka kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz ve istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
İlan Tarihi: 27 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.