Altın Hesabı Nedir, Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

başvuru yok
298 okundu

Altın Hesabı Nedir, Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Artık çoğu kişi yatırımını borsaya yapıyor. Türkiye’de en çok altın, dolar ve euro tercih ediliyor. Borsanın sürekli artıp düşmesi, bir anlık sevinci üzüntüye ya da üzüntüyü sevince düşürebiliyor. Buna rağmen çoğu kişi yatırımını borsaya yapmaya devam ediyor. Bankalar dolar ve euroyu para çekme kısmına eklerken, altın için de farklı hesap oluşturup, müşterilerine imkan sunmaya çalışıyor.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı; borsada meydana gelen düşüş ve yükselişlerden etkilenen altının, oluşturduğu banka hesabıdır. Altın hesabı bankalarda, vadeli ve vadesiz altın hesabı olmak üzere iki türde bulunmaktadır. Vadeli hesapta, diğer hesaplarda olduğu gibi faiz uygulanmaktadır. Faiz, hesabınızdaki altının gramına göre uygulanmaktadır. Yine aynı şekilde vadesiz hesapta da diğer vadesiz hesaplarda olduğu gibi faiz uygulanmamaktadır.

İki hesapta, altının düşüş ve yükselişlerinden etkilenir. Yani altın yükseldiğinde, hesabınızdaki altının fiyatı da yükselir. Ancak düştüğünde aynı oranda hesabınızdaki altının fiyatı da düşer.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak için, bankalar herhangi belge ya da evrak talep etmez. Eğer bankanın müşterisi iseniz; bankanın herhangi bir şubesinden ya da bankanın mobil uygulamasından hesap açtırabilirsiniz.

Eğer bankanın müşterisi değilseniz, önce bankaya kayıt olmanız gerekir. Bunun içinde T.C vatandaşlık kimliğinizi yanında bulundurmanız yeterlidir.

Altın Hesabı Açtırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bazı bankalar, altın hesabı açtırırken ücret talep etmektedir. Ancak yeni nesil bankacılıkta böyle bir ücret istenmemektedir. Tasarruf edebilmek için, yeni nesil bankacılık tercih edilebilir.

Altın hesabı açtırdığınız an hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Bu yüzden hesabı açtırırken önceden biriktirdiğiniz altınlarınızı, yanınızda getirip hemen yatırım yapabilirsiniz.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Altın hesabı, yeni bankacılıkta tatil günleri dahil her zaman hizmete sunulmaktadır. İstediğiniz her vakit alım ve satımlarınızı yapabilirsiniz. Altın alımını isterseniz TL ya da gram, çeyrek şeklinde yapabilirsiniz. Ayrıca yatırım yaparken, istediğiniz tutarı grama çevirtebilirsiniz. Örneğin, hesabınıza 50 TL yatırdığınızda, bankada hesaplanan grama göre TL’niz grama çevrilir.

Evde ya da başka yerlere göre daha güvenlidir. Çalınma ya da kaybolma yeni nesil bankacılıkta görülmemiştir. Altın değişse bile yeni, eski tarih altın derdiniz olmaz.

Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir?

Altının düşüp yükselmesi, hesabınızı da etkiler. Altın yükseldiğinde, hesabınızda gram kadar fiyat yükseleceği gibi, altın düştüğünde fiyatta düşecektir. Yani kar sağlayabileceğiniz gibi zarar da sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 28 Mayıs 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy verildi, ortalama: 4,67 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.