Aile Bütçenizi Rahatlatacak Birkaç Önemli Tavsiye

1 başvuru
103 okundu

En az 4 kişilik bir aile için, normalde önemsiz gibi gözüken bazı noktalar hakkında fikirlerimizi paylaşarak nasıl tasarruf yapabileceklerini paylaşmak istiyoruz.

  • Öncelikle, aylık gelirinizi tespit edin. Evine giren paranın toplam miktarını en başta tespit etmek, aybaşı, ortası ve sonlarında ne tür harcamaların geleceğine ve nasıl davranacağınıza dair size kılavuz olacaktır.

 

  • Eve giren parayı elde tutmak her ne kadar ani gelişecek durumlar karşısında elinizde nakdin olması açısından gerekli olsa da, ihtiyacınız yokken gelen harcama ihtiyacınız içinde bir o kadar risklidir. O yüzden, nakit parayı fazla elinizde bulundurmamalı. Kısa vadeli olarak bankaya yatırabilir, ya da vadesiz hesabınızda tutarak mobil, internet bankacılığı aracılığıyla işlem yapabilecek durumda bekletebilirsiniz.

 

  • Aylık döngüdeki faturaların tamamı için ödeme sürelerini ayın en başındaki ilk haftaya almaya çalışın. Zira başlıca gider kalemlerini hazır elimizde nakdimiz varken aradan çıkardıktan sonra, kalanın planlaması daha kolay olacaktır.

 

  • Faturalar için önlem almak herkesin tavsiye ettiği şeydir. Elektrik, su, doğalgaz ve iletişim & internet giderleri için mümkün olan en minimal harcamaları yapmaya çalışın. Bazı ihtiyaçları birleştirerek aradan çıkartmaya çalışın. Örneğin; televizyon izleme ihtiyacınızı, bilgisayarınız ve internet aracılığı ile aradan çıkartabilirsiniz.

 

  • Mutfak alışverişleri için, bazı indirim aktüellerini takip edin. İndirim broşürleri veya bültenlerini her zaman elde edebilecek yerleri araştırın ve haftalık olarak kontrollerinizi sağlayın. En sık gerek duyduğunuz gıda ihtiyaçlarınız için, o haftaki indirimlerde 1 yerine 2 alarak, uzun vadedeki ihtiyaçlarınızdan tasarruf edebilirsiniz.

 

  • Sosyal aktivitelerinizi haftalık olarak değil, ayda 1 ya da maksimum 2 defa yapacak şekilde ve topluca ( ailecek ) bir arada gerçekleştirin. Sinema, tiyatro veya değişik aktivitelere her zaman toplu olarak katılmaya çalışın. Bu sayede, ayrı ayrı o aktivitelere değişik zamanlarda katılarak, yapılacak harcamayı daha aza indirebilirsiniz.

 

  • Ulaşım giderlerinizi azaltmak çoğu zaman mümkün olmaz. Özellikle işyeri evinden uzak olanlar için. Fakat geliş için olmasa bile gidiş için özellikle yaz aylarında yürüyerek ya da bisiklet kullanarak tasarruf edebilirsiniz.

 

  • Ekstra gelir yöntemlerine yönelin. Birçoğumuz bu maddeden; pazara çıkabilir, el-örgü işi yapabilir tarzında şeyler anlayacaktır şüphesiz. Bunları yapabileceğiniz gibi, internet üzerinde de bilgi birikimi ve becerilerinizi satarak, kiralayarak da gelir elde edebilirsiniz. En basit örneği; şuan bu yazıyı okumanıza vesile olan yazar da bu şekilde gelir elde etmeye çalışmaktadır. J

 

  • İsraftan kaçının. Diş fırçalarken ya da traş olurken suyun boşa akmasından tutunda, bir gün pişen yemeği diğer gün ısıtıp yememeye kadar aklınıza gelebilecek her türlüsü israftır. Elinizden geldiğince değil, cüzdanınız el vermediğine kadar israftan kaçının.

 

  • Bayanlar özellikle apartmanlarında, işyerlerinde, mahallelerinde kendi arkadaş toplulukları arasında altın veya en azından 50-100’er liralık günler düzenleyebilirler. Bir anda ele gelecek ufak çapta toplu para dahi, o anki ihtiyaç ve harcamalarınız için bütçenize ekstradan rahatlamak sağlayacaktır.

 

  • Özel davet, düğün, toplantı, parti, yaş günü vs… Bir ara verin. En azından bir süre ara verin. Ya da birine gidiyorsanız, diğeri için bir şekilde gitmemenin yollarını arayın.

 

  • Bunlar şimdilik akla ilk gelenler. Bunları türetebilir, eksiltebilir ya da daha sert tedbirler ile geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki, gün geçtikçe zorlaşan geçim şartlarında en azından kendinize göre birikim veya yatırım yapmanın başka türlü legal yolu yok. Tabi lotodan büyük ikramiyelere kavuşamadıysanız…

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
İlan Tarihi: 24 Temmuz 2018
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Başvuru alanı, bu alandan başvuru yapınız.

Aile Bütçenizi Rahatlatacak Birkaç Önemli Tavsiye (1 Başvuru)